Pągowski, Wilkoń.. Artyści wobec goździka w Warszawie

Warszawska Galeria Sztuki Limited Edition już od 10 marca na wystawę, która została zainspirowana goździkiem – nieodłącznym symbolem Dnia Kobiet i czasów PRL-u. Będzie można zobaczyć prace, w których artyści pokazali temat kwiatów w sposób niebanalny.

Andrzej Pągowski, „Historia goździka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Pągowski, „Historia goździka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zapraszając do udziału w ekspozycji uznanych artystów, kurator wystawy chce przywrócić goździkowi jego pierwotne znaczenie, przedstawiając malarstwo kwiatów, którego wyznacznikiem jest talent i perfekcyjne opanowanie warsztatu przez twórców.

Ważną odsłonę dziejów goździka zostanie zaprezentowana dzięki pracy Andrzeja Pągowskiego, jednego z najlepszych i najbardziej utytułowanych polskich plakacistów. Artysta wraz z Discovery Historia udostępnił na wystawę w Limited Edition ciekawe połączenie grafiki, filmu i animacji – prezentujące historię goździka.

Odwiedzający galerię będą mieli możliwość podziwiania zjawiskowego bukietu polnych kwiatów, malowanego akwarelą przez wielkiego artystę Józefa Wilkonia. O ponadczasowej magii kwiatów w sztuce przypomną realistyczne obrazy olejne Janusza Szpyta, artysty uznanego za prawdziwą osobowość w polskim malarstwie współczesnym. Warto też będzie zwrócić uwagę na rozjaśnioną gamę barwną, miękki rysunek i jakby roztopione we mgle bukiety Józefa Gazdy – porównywanego w sposobie malowania do znakomitej Olgi Boznańskiej. Wzrok przyciągną też na pewno prace Rafała Michała Szatona, ucznia Pin’a Moralesa z bliskiego kręgu Salvadora Dalego, który mieszka i tworzy w Hiszpanii. Z kolei amatorów ekspresyjnego malarstwa zachwycą kwiaty malowane ciekawą techniką wydmuchiwania farb, wykreowane przez Agnieszkę Nowińską, mieszkającą obecnie w USA.

Wśród artystów znajdą się również: Agata Woźniak-Niemkiewicz, Jan Przełomiec, Vladimir Vyatkin, Darek Pala, Izabela Markowska, Aneta Jaźwińska oraz mieszkająca od lat w Londynie niezwykła malarka Mańka Dowling.

Akcja Goździk
Wystawę można oglądać od 10 marca do 20 kwietnia 2014 roku
Galeria Sztuki Limited Editon
ul. Rozbrat 44a
Warszawa

Dodaj komentarz