• 2014-03-07

Short Waves Festival – wielkie święto krótkiego filmu

Short Waves Festival będzie nowoczesny, intensywny, zgodny z towarzyszącym mu hasłem Najbardziej treściwy festiwal krótkiego kina. Po raz szósty zagości w Poznaniu, od 30 marca do 6 kwietnia.

Publiczność Short Waves Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

Publiczność Short Waves Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

SWF to okazja obejrzenia najlepszych polskich i światowych krótkich metraży. Znakiem rozpoznawczym festiwalu jest otwarta formuła prezentująca bogactwo krótkich: fabuł, dokumentów, animacji, wideoklipów i obrazów eksperymentalnych. Nie ma gatunkowych szufladek, dzielenia twórców na zawodowców i amatorów. Poziom projekcji gwarantuje ostra selekcja.

Od pierwszej edycji festiwalu udowadniamy, że krótkie produkcje w niczym nie ustępują pełnym metrażom [...] To dynamicznie rozwijająca się forma, eksplorująca nowe tematy i sposoby realizacji. Rosnąca dominacja urządzeń mobilnych, a zwłaszcza tabletów, doprowadziła do eksplozji materiałów audiowizualnych. Śledzimy ten fascynujący proces i z gąszczu filmowych propozycji wybieramy najlepsze.

– mówi Szymon Stemplewski, dyrektor Short Waves Festival.

Podczas Short Waves Festival rozdane zostaną najwyższe nagrody dla produkcji krótkometrażowych w Polsce. Ich łączna pula wynosi 60 tys. złotych. O najważniejszą – Poznań Open walczyć będzie 28 tytułów wybranych spośród niemal 280 zgłoszeń. Po raz pierwszy zorganizowany zostanie konkurs na najlepszy krótki film o tańcu Dances With Camera. Tradycyjnie zwycięzcę Grand Prix wybierze międzynarodowa publiczność – zestaw prezentowany będzie w kilkudziesięciu miastach na świecie od 14 do 30 marca, jako objazdowa część Short Waves Festival.

Festiwal stawia na autorski, nieszablonowy program. Znalazły się w nim m.in. krótkie metraże kręcone przez mistrzów (Christiana Mungiu, Terry’ego Gilliama i Akiego Kaurismakiego), krótkie fabuły nominowane do tegorocznych Oscarów, przegląd młodych europejskich talentów, a także pokaz filmów o architekturze. Wśród wydarzeń towarzyszących ekscytująco zapowiada się widowisko Horny Berlin łączące nieme kino z muzyką na żywo.

Pokażemy także absolutnie zaskakującą filmową opowieść o życiu seniorów. Młodych filmowców z Europy zaprosimy na warsztaty Film Rave prowadzone m.in. przez Xawerego Żuławskiego. Stawiamy na różnorodność i intensywność doznań filmowych

– dodaje Grzegorz Luft, dyrektor programowy Short Waves Festival

Short Waves Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

Short Waves Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wszyscy, którzy w kinie lubią oglądać gwiazdy będą mieli szansę przekonać się, że najbardziej znani polscy aktorzy szukają zawodowych wyzwań w krótkich metrażach. W programie SWF znalazły się nowe krótkie fabuły z udziałem Danuty Stenki, Kingi Preis, Andrzeja Chyry i Arkadiusza Jakubika.

Organizatorem Short Waves Festival jest poznańska Fundacja Ad Arte, która od 10 lat aktywnie działa w obszarze promocji i dystrybucji polskiego krótkiego kina oraz sztuki audiowizualnej. Fundacja jest również polskim przedstawicielem Future Shorts, największej na świecie platformy prezentacji i promocji krótkiego kina.

Short Waves Festival 
Od 30 marca do 6 kwietnia 2014 r.
Poznań

Dodaj komentarz