• 2014-03-07

Medytacje filozoficzne w Łazienkach Królewskich

8 marca w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbędzie się kolejny wykład z cyklu Medytacje filozoficzne. Gościem spotkania będzie prof. Władysław Stróżewski, który poprowadzi rozważania na temat Doświadczenie czasu, doświadczenie istnienia.

„Śpiąca Ariadna”, fot. Bohdan Paczowski (źródło: materiały prasowe)

„Śpiąca Ariadna”, fot. Bohdan Paczowski (źródło: materiały prasowe)

Władysław Stróżewski – ur. w 1933 r. Uczeń J. Klingera, S. Swieżawskiego, M. A. Krąpca, R. Ingardena oraz I. Dąmbskiej. Absolwent filozofii na KUL (1955), gdzie obronił doktorat (1958). W 1968 r. habilitował się na Uniwersytecie Jagiellońskim, którego od 1958 r. do dziś jest wykładowcą. Wykładał również na KUL, Akademii Muzycznej w Krakowie oraz w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum. Tutor w Collegium Invisible. Wieloletni członek redakcji miesięcznika Znak, redaktor naczelny Kwartalnika Filozoficznego. Członek czynny Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiej Akademii Umiejętności. Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Laureat Nagrody Krakowska Książka Miesiąca za zbiór esejów O wielkości. Szkice z filozofii człowieka (2002). Doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego (2003). Główne obszary badań: zagadnienie negacji i niebytu, problematyka twórczości, ontologia, aksjologia, metafizyka. Ostatnio opublikował: Logos, wartość, miłość, Dialektyka twórczości, Ontologia, O wielkości. Szkice z filozofii człowieka, Istnienie i sens.

Cykl Medytacje filozoficzne to otwarte dyskusje na tematy filozoficzne i pokrewne filozofii. Spotkania z wybitnymi przedstawicielami myśli społecznej będą okazją do szukania odpowiedzi na pytania, które ludzie od wieków zadawali i które wciąż na nowo stawiamy. Cykl jest organizowany przez Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską w Muzeum Łazienki Królewskie wspólnie z Fundacją na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi.

Prowadzenie: prof. dr hab. Cezary Wodziński.

Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona (organizatorzy proszą o potwierdzenie przybycia).

Medytacje Filozoficzne
Prof. Władysław Stróżewski: Doświadczenie czasu, doświadczenie istnienia
8 marca 2014 roku, godz. 16.00
Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

 

Dodaj komentarz