• 2014-03-07

Klajster, czyli opowieść o współczesnej Łodzi

27 marca w Teatrze Nowym im. K. Dejmka w Łodzi odbędzie się premiera spektaklu Klajster w reżyserii Wojtka Klemma.

„Klajster" (źródło: mat. prasowe)

„Klajster" (źródło: mat. prasowe)

Spektakl jest głosem w dyskusji o współczesnej Łodzi. Grupa młodych ludzi poszukuje swojego miejsca w mieście pustostanów i monumentalnych inwestycji, pomiędzy straszącymi witrynami opuszczonych sklepów i lśniącymi biurowcami przemysłów kreatywnych, w niegdysiejszej metropolii, której centrum wypatroszono niczym wnętrze ryby. Bohaterowie sztuki zakładają spółdzielnię socjalną, prowadzą wegański bar. Oddolna energia zderza się z logiką rynku, wrażliwość społeczna z bezwzględnością władzy. Bezradność i upór towarzyszą młodym zapaleńcom w walce o godne życie na tej ziemi obiecanej, będącej zarazem ziemią jałową. Czy da się nawodnić ją nadzieją na dobrą przyszłość?

Klajster powstał z potrzeby zmierzenia się z niejednoznacznymi emocjami wobec Łodzi. Reżyser Wojtek Klemm zaprosił do napisania sztuki Tomasza Cymermana – łodzianina należącego do fali emigrantów, którzy opuścili miasto ok. 2000 r., gdy upadek przemysłu włókienniczego ograniczył perspektywy młodego wówczas pokolenia mieszkańców. Wśród realizatorów są również Igor Stokfiszewski – dramaturg spektaklu – i Julia Kornacka – autorka kostiumów, którzy – podobnie jak Cymerman – podzielili los 170 tyś. łódzkich wychodźców. Praca nad spektaklem to próba pojednania z miastem, ponownego zakorzenienia w jego złożonej historii i trudnej teraźniejszości.

Klajster

reżyseria: Wojtek Klemm
dramaturgia: Igor Stokfiszewski
scenografia: Magdalena Gut
kostiumy: Julia Kornacka
choreografia: Maćko Prusak
kompozytor: Dominik Strycharski
asystent reżysera: Mateusz Janicki

występują: Dominika Biernat, Joanna Król, Mirosława Olbińska, Kamila Salwerowicz, Mateusz Janicki, Sławomir Sulej, Piotr Trojan, Bartosz Turzyński

Premiera: 27 marca 2014 roku
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi

Dodaj komentarz