Iwaszkiewicz i Wajda – prezentacja korespondencji

10 marca o godz. 19.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie odbędzie się prezentacja korespondencji Jarosława Iwaszkiewicza i Andrzeja Wajdy wydanej nakładem Zeszytów Literackich.

Jarosław Iwaszkiewicz, Andrzej Wajda „Korespondencja” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Jarosław Iwaszkiewicz, Andrzej Wajda „Korespondencja” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Spotkanie z udziałem Andrzeja Wajdy i Stanisława Radwana poprowadzi Bronisław Maj. Fragmenty listów przeczytają Andrzej Wajda i Marek Kondrat. Podczas wieczoru zostanie zaprezentowany filmy Andrzeja Wajdy poświęcony Jarosławowi Iwaszkiewiczowi Pogoda domu… (1979).

Wziąłem się do czytania Panien z Wilka. Bardzo to miłe zajęcie, kiedy marzy się o filmie, nie myśląc jeszcze o tym, że wszystkie te wspaniałe obrazy, ulotne uczucia będą musiały ubrać się w realne kształty aktorów, krajobrazu, przedmiotów. Tak, materializacja uczuć to mój zawód, ale marzyć mogę, zwłaszcza tak daleko i pod tym błękitnym niebem, zupełnie bezinteresownie. Umarzyłem więc sobie piękny film.

Andrzej Wajda do Jarosława Iwaszkiewicza

Tak o książce wypowiadał się Tadeusz Sobolewski:

Listy Jarosława Iwaszkiewicza i Andrzeja Wajdy  od czasu filmowej adaptacji Brzeziny do Panien z Wilka i planów teatralnej realizacji Nocy czerwcowej  są prawdziwą niespodzianką. Jest to rozmowa dwóch bliskich sobie artystów  niespożytych, poszukujących, żyjących w biegu. Urocza książka o dużym ciężarze właściwym.

Jarosław Iwaszkiewicz, Andrzej Wajda Korespondencja – prezentacja książki
10 marca 2014 roku, godz. 19.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Dodaj komentarz