Artysta w społeczeństwie – Crimestory w Toruniu

Od 21 marca w CSW Znaki Czasu w Toruniu będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Crimestory.

„Cipedrapskuad”, fot. Monika Kmita, dzięki uprzejmości artystek (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Cipedrapskuad”, fot. Monika Kmita, dzięki uprzejmości artystek (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach ekspozycji zostaną zaprezentowane prace: Wojciecha Bąkowskiego, Tymka Borowskiego, Olafa Brzeskiego, Cipedrapskaud, Oskara Dawickiego, Mikołaja Długosza, Grzegorza Drozda, Michała Frydrycha, Piotra Grabowskiego, Anety Grzeszykowskiej, Mariusza Libla, Jacka Markiewicza, Tomasza Mroza, Laury Paweli, Marka Raczkowskiego, Karola Radziszewskiego, Twożywa, Roberta Wałęki i Artura Żmijewskiego.

Wystawa Crimestory jest propozycją przemyślenia pozycji, jaką w społeczeństwie zajmuje artysta, oraz miejsca, jakie sztuka zajmuje w życiu społecznym. Jest próbą rewizji współczesnych wyobrażeń na temat relacji sztuki i jej publiczności. Jest próbą nadszarpnięcia nici porozumienia między artystą i widzem – nici, która jest zresztą bardziej wątła niż mogłoby się wydawać.

Jako odbiorcy sztuki, chcielibyśmy ją poznawać, zbliżać się do niej, zaprzyjaźniać z nią. Współcześni artyści zdają się wychodzić naprzeciw tym oczekiwaniom, również wykonując krok w stronę publiczności.

Tendencję do popychania artystów w objęcia publiczności wzmacnia logika życia instytucjonalnego. Współczesna sztuka jest dziedziną skrajnie zinstytucjonalizowaną. Publiczność ma okazję do kontaktu z twórczością artystów niemal wyłącznie za pośrednictwem galerii, muzeów, centrów sztuki. Te zaś, podążając za naturalnym instytucjonalnym instynktem, starają się sztukę upowszechniać, tłumaczyć, wyjaśniać istniejące wokół niej nieporozumienia. Wiele z tych instytucji finansowanych jest z podatków publiczności. Ta zaś płacąc, wymaga i, co jak najbardziej zrozumiałe, rości sobie prawo do zadowolenia.

Wystawa Crimestory jest sugestią, że czasem warto z tych roszczeń zrezygnować. Czasem nawet roszczenia te są wręcz niemożliwe do wyegzekwowania. Wystawa oparta jest na tezie, że ze sztuką nie da się do końca zaprzyjaźnić. Nie da się jej zupełnie oswoić. I zdarza się, że to, co w sztuce najważniejsze, kryje się nie w obszarze uzgodnień między artystą i odbiorcą, lecz w przestrzeni nie-porozumienia, obcości i konfliktu.

Osią wystawy jest więc konflikt, który tli się za fasadą przyjacielskich gestów. To konflikt między artystą a publicznością, między jednostką i zbiorowością, między wolnością twórczą i normą społeczną, konflikt między ugruntowanymi przekonaniami i wyobrażaniami, a dziełem, które owe wyobrażania podważa, krytykuje i burzy. To także konflikt między hermetycznymi językami sztuki a językiem potocznym. (…)

Stach Szabłowski, kurator wystawy

Crimestory
Wernisaż: 21 marca 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 1 czerwca 2014 roku
CSW Znaki Czasu w Toruniu

Dodaj komentarz