• 2014-03-07

Carte Blanche jesienią

Ruszyły zdjęcia do filmu Carte Blanche w reżyserii Jacka Lusińskiego z Andrzejem Chyrą w roli głównej.

Jacek Lusiński, Andrzej Chyra, Maciej Białek (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Jacek Lusiński, Andrzej Chyra, Maciej Białek (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Film inspirowany jest historią lubelskiego nauczyciela, Macieja Białka, który z powodu lęku przed utratą pracy, przez lata ukrywał przed otoczeniem fakt, że traci wzrok. Andrzej Chyra, który wcieli się w głównego bohatera, przyznał podczas konferencji, że czyta wiele scenariuszy, ale ten od razu był dla niego pociągający, a postać, której zagranie mu zaproponowano złożona i oryginalna.

To poruszający, ludzki scenariusz. Chyba najważniejsze w tej historii jest to, że ktoś dotknięty nieszczęściem potrafił to obrócić w coś optymistycznego

– powiedział aktor i podkreślił także, że film, w którym gra może być głosem w ważnej dyskusji społecznej – pokaże, że ludzie niepełnosprawni są tacy sami jak my wszyscy.

Sam Maciej Białek, zapytany o zainteresowanie filmowców jego historią, powiedział:

Dla mnie osobiście to jest szara codzienność i z mojej perspektywy nie ma w niej nic wyjątkowego. Ze zdziwieniem w pewnym momencie zrozumiałem, że to może być coś pasjonującego dla innych, że dla osób, które stają w trudnym momencie w swoim życiu, może być jakimś punktem odniesienia do podejmowania decyzji o walczeniu o normalność i codzienność.

Reżyer Jacek Lusiński podsumował:

Mam nadzieję, że energia, która jest w ludziach współtworzących ten film i w ekipie filmowej zamieni się w magiczny filmowy sposób w historię, którą Państwo również będziecie śledzili z zapartym tchem, ponieważ ma w sobie taki potencjał, że widz kibicuje bohaterowi.

Zdjęcia potrwają do połowy maja. Premiera filmu planowana jest na jesień 2014 r.

O filmie: Kacper (Andrzej Chyra), uwielbiany przez uczniów nauczyciel historii z lubelskiego liceum, zaczyna stopniowo tracić wzrok. Diagnoza lekarska nie pozostawia złudzeń. Mężczyźnie, z powodu wady genetycznej, grozi trwała ślepota. Początkowo załamany, ostatecznie postanawia ukryć przed przełożonymi problemy zdrowotne, aby zachować pracę i doprowadzić do matury swoich uczniów. Jedynym powiernikiem tajemnicy nauczyciela zostaje jego najlepszy przyjaciel Wiktor (Arkadiusz Jakubik). Kacper, zmagając się z nową sytuacją i nowymi wyzwaniami, nawiązuje bliską przyjaźń z koleżanką z pracy (Urszula Grabowska) i próbuje pomóc zbuntowanej uczennicy, która ukrywa swój własny sekret.

Scenariusz Carte Blanche to finalista prestiżowego konkursu Script Pro 2012. W doborowej obsadzie – obok Andrzeja Chyry, Arkadiusza Jakubika i Urszuli Grabowskiej – Dorota Kolak, Wojciech Pszoniak, zdolni aktorzy młodego pokolenia (m.in. Tomasz Ziętek) oraz uczniowie lubelskich liceów. Film wejdzie na ekrany jesienią 2014 roku. Dystrybutorem jest Kino Świat.

Maciej Białek, którego losy zainspirowały historię Kacpra, to ociemniały nauczyciel historii w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie. Chorobę ukrywał przez wiele lat. Mimo utraty wzroku, w szkole uczy od 14 lat. Przekazywanie wiedzy młodym ludziom to jego pasja. Uczniowie, którzy są wychowankami Macieja Białka, uważają go za barwną postać. Jego zajęcia są ciekawe, dzięki niemu historia nie jest nudna. Sam „profesor Białek” twierdzi, że jeśli uczniom okaże się zainteresowanie, szacunek i traktuje się ich poważnie, relacje z nimi są bardzo udane. Na przestrzeni lat jego historią interesowały się wszystkie najważniejsze media w Polsce. Historia Macieja Białka zainspirowała Jacka Lusińskiego do napisania scenariusza, bo sam Maciej stanowi inspirację dla innych. Jest przykładem, że w życiu spotykają nas różne doświadczenia, ale to od nas zależy kim jesteśmy i czy jesteśmy szczęśliwi.

Carte Blanche
Scenariusz i reżyseria: Jacek Lusiński
Obsada: Andrzej Chyra, Arkadiusz Jakubik, Dorota Kolak, Urszula Grabowska, Wojciech Pszoniak, Maria Chwalibóg, Jerzy Rogalski, Anna Nowak, Tomasz Ziętek.
Dystrybucja: Kino Świat
W kinach: jesienią 2014 r.

Dodaj komentarz