• 2014-03-07

Bramy raju Jerzego Andrzejewskiego w operze, kinie i teatrze

15 marca we Wrocławskim Teatrze Współczesnym odbędzie się spotkanie w Joanną Bruzdowicz, Maciejem Karpińskim i Pawłem Passinim, na którym zaprezentowane zostaną fragmenty filmowe oraz wideo-wypowiedź Andrzeja Wajdy, dotyczące realizacji Bram Raju.

„Bramy raju", fot. Tomasz Żurek (źródło: mat. prasowe)

„Bramy raju", fot. Tomasz Żurek (źródło: mat. prasowe)

Prapremiera opery Bramy raju skomponowanej przez Joannę Bruzdowicz została wstrzymana przez cenzurę i zrealizowana w 1987 w zupełnie innym teatrze. Premiera filmu Bramy raju, który Andrzej Wajda nakręcił w Jugosławii, odbyła się w 1968 w Paryżu, a w Polsce ten film nie został pokazany nigdy. Paweł Passini wystawił Bramy raju dwukrotnie [2007, 2014]. Jego spektakl we Wrocławskim Teatrze Współczesnym to zaledwie piąta – od ukazania się książki w roku 1960 – realizacja tego tekstu w teatrze dramatycznym.

W cyklu ‘wtw://strefy_kontaktu_krucjata Teatr zaprasza na spotkanie z Joanną Bruzdowicz – [kompozytor, krytyk muzyczny, publicysta], Maciejem Karpińskim [pisarz, krytyk literacki i teatralny, scenarzysta, który współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą] oraz Pawłem Passinim [reżyser teatralny, twórca i dyrektor neTTheatre]. Na spotkaniu zaprezentowanych zostanie także kilka krótkich fragmentów filmowych, w tym wideo-wypowiedź Andrzeja Wajdy.

Bramy raju są bogatsze o wyższą samo-świadomość Andrzejewskiego, świadomość, zdobytą w męce i cierpieniu – pisał w 1962 r. w Życiu Literackim Jan Błoński. – Jest to jakby nowy początek twórczości: pesymizm nie powinien tu nikogo zniechęcać, ponieważ jest pesymizmem osobistego trudu, promieniem, rozświetlającym to, co ciemne – ciemne, bo przed sobą skrywane czy pomijane.

Spotkanie rozpocznie się 15 marca 2014 r., o godz. 18.00 na Dużej Scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc.

Przegląd filmów o krucjatach planowany w ramach cyklu ‘wtw://strefy_kontaktu_krucjata w dniach od 14 do 16 marca w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się w kwietniu. 9 marca po przedstawieniu Bramy raju, około godz. 19.45, Teatr zaprasza na spotkanie z zespołem aktorskim i twórcami.

Bramy raju: spotkanie
15 marca 2014 r., godz. 18.00
Wrocławski Teatr Współczesny, Duża Scena
ul. Rzeźnicza 12, Wrocław

Dodaj komentarz