• 2014-03-07

34. Warszawskie Spotkania Teatralne

Od 4 do 14 kwietnia w Warszawie będzie można oglądać wybór najciekawszych polskich spektakli teatralnych 2013 roku. W programie 34. Warszawskich Spotkań Teatralnych znalazły się spektakle reżyserowane m.in. przez Jana Klatę, Maję Kleczewską, Marcina Libera.

Warszawskie Spotkania Teatralne, logo (źródło: mat. prasowe organizatora)

Warszawskie Spotkania Teatralne, logo (źródło: mat. prasowe organizatora)

W tym roku festiwal będzie podzielony na trzy części: Duże Spotkania Teatralne, Małe Spotkania Teatralne i liczne imprezy towarzyszące. W głównych nurtach festiwalu publiczność zobaczy 14 przedstawień.

Warszawskie Spotkania Teatralne otworzy premiera spektaklu Noc żywych Żydów Igora Ostachowicza w reżyserii Aleksandry Popławskiej i Marka Kality. Ponadto w programie Dużych Spotkań Teatralnych znalazło się osiem spektakli: Wesele Marcina Libera z Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Kronos – oparty na dzienniku Witolda Gombrowicza – w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego z Teatru Polskiego we Wrocławiu, Czarownice z Salem Arthura Millera w reżyserii Adama Nalepy z Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Lód Jacka Dukaja w interpretacji twórcy lubelskiego Provisorium Janusza Opryńskiego oraz Antyhona – spektakl na podstawie utworu Sofoklesa, przeniesiony w polską rzeczywistość lat 40. XX wieku przez Agnieszkę Korytkowską-Mazur.

Warszawska publiczność zobaczy spektakl Do Damaszku Jana Klaty na podstawie sztuki Augusta Strindberga, Podróż zimowa w reżyserii Mai Kleczewskiej na podstawie utworu Elfriede Jelinek oraz Caryca Katarzyna Jolanty Janiczak w reżyserii Wiktora Rubina. Spektakl Podróż zimowa zostanie pokazany w Teatrze Powszechnym w Łodzi.

W ramach Małych Spotkań Teatralnych, przygotowanych z myślą o młodszych widzach, odbędzie się sześć przedstawień. W programie znalazły się m.in. Historia Śnieżki na podstawie baśni braci Grimm w reżyserii Olega Żiugżdy, Jasno/ciemno w reżyserii Honoraty Mierzejewskiej-Mikoszy, Wąż Marty Guśniowskiej w reżyserii Marka Zakostelecky’ego, Dziób w dziób Maliny Prześlugi w inscenizacji Zbigniewa Lisowskiego, Brzydkie kaczątko na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego, a także Bajki samograjki Jana Brzechwy, spektakl reżyserowany przez Annę Augustynowicz.

Przygotowano także spektakle: Gry ekstremalne w reżyserii Joanny Grabowieckiej, Nasza klasa Tadeusza Słobodzianka w reżyserii Ondreja Spisaka, Trzy siostry Antoniego Czechowa w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej, Głośniej! Michaela Vogla, Sprawa Dantona Stanisława Przybyszewskiego w reżyserii Magdaleny Miklasz, Bacon Marcina Bartnikowskiego, a także Mistrz i Małgorzata Michaiła Bułhakowa w reżyserii Magdaleny Miklasz.

W programie 34. edycji WST znalazły się także imprezy towarzyszące, w tym: koncerty kolektywu Niewinni Czarodzieje, a także formacji Dagadana oraz Janusz Prusinowski Trio, spektakl Teatru Robotniczego zrealizowanego przez Centrum Nauki Kopernik oraz przegląd najważniejszych przedstawień grupy Malabar Hotel. Na zakończenie imprezy zaplanowano koncert Jerzego Treli Monologi, do muzyki Zbigniewa Preisnera, który odbędzie się w Kościele Pokamedulskim.

Warszawskie Spotkania Teatralne odbywają się pod patronatem Polskiej Agencji Prasowej. Organizatorem 34. edycji Spotkań jest Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy.

34. Warszawskie Spotkania Teatralne
od 4 do 14 kwietnia 2014 roku
Warszawa

Dodaj komentarz