• 2014-03-07

14. Tydzień Kina Hiszpańskiego

Od 20 marca do 10 kwietnia miłośników kina zakochanych w Hiszpanii, słońcu, podróżach i południowym stylu życia czeka prawdziwa uczta filmowa – wędrujący po największych miastach Polski Tydzień Kina Hiszpańskiego.

„El Bosque” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„El Bosque” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tydzień Kina Hiszpańskiego to jeden z kluczowych przeglądów w kalendarzu polskiego kinomana. Rożnorodność gatunkowa i tematyczna tytułów proponowanych w tegorocznej edycji sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Najważniejszą sekcją przeglądu – jak co roku – będzie Nowe Kino Hiszpańskie, w ramach której zaprezentowane zostaną najgłośniejsze i najbardziej intrygujące hiszpańskie filmy z ostatnich 2-3 lat, w większości nie pokazywane wcześniej w Polsce. Wśród nich obrazy prezentowane na najważniejszych międzynarodowych festiwalach oraz zdobywcy prestiżowych nagród Goya.

Oto pierwsze tytuły:

 • El Bosque, reż. Óscar Aibar , 2012. Mieszkająca w południowej Aragonii rodzina od pokoleń pilnie strzeże sekretu przed sąsiadami. Coś niezwykłego dzieje się na jej ziemiach. Dwa razy do roku w lesie widać tajemnicze światła, Legenda głosi, że są bramą do innego świata. Podobno kto raz przez nią przejdzie, nigdy nie powróci. Jednak w burzliwych początkach hiszpańskiej wojny domowej inny świat wydaje się jedynym bezpiecznym miejscem, przynajmniej dla Ramona.
 • Todos queremos lo mejor para ella, reż. Mar Coll, 2013. Geni (Nora Navas) ma 38 lat. Rok po poważnym wypadku mozolnie wraca do zdrowia. Jej rodzina chce, aby wszystko było jak dawniej. Ale to już nie jest ta sama Geni. Nawet stare buty są na nią za małe. Sytuacja ją przytłacza, a oczekiwania bliskich przerastają. Już nie chce żyć tak jak kiedyś. Jedynym wyjściem, jakie przychodzi jej do głowy, jest ucieczka.
 • De tu ventana a la mía, reż. Paula Ortiz, 2011. Inés (Maribel Verdú), Violetta (Leticia Dolera) i Luisa (Luisa Gavasa) – trzy kobiety i trzy zupełnie różne, poruszające historie o miłości. Łączy je siła i odwaga, która pozwala podnieść się po osobistej tragedii, marzyć i żyć dalej. Jeden region – piękna Aragonia. Jeden kraj w trzech różnych okresach jego burzliwej historii – w latach 20-tych, 40-tych i połowie 70-tych XX wieku. Uznany i nagradzany debiut fabularny Pauli Ortiz to uczta dla oka i ucha.
 • Viral, reż. Lucas Figueroa , 2013. 25-letni bezrobotny Raúl wygrywa casting do nietypowego konkursu. Ma zamieszkać na 7 dni w salonie FNAC. Przez ten czas nie może ani na chwilę opuścić budynku, jego jedynym łącznikiem ze światem są portale społecznościowe. Głównym zadaniem jest zdobycie jak największej ilości fanów. Nagroda jest wysoka, a Raúl bardzo potrzebuje pieniędzy. Jednak wygrana w konkursie wkrótce przestaje być najważniejsza. Na drugi plan schodzi też uczucie do ślicznej kasjerki i obawa towarzysząca izlolazji. Teraz Raúl musi odkryć, czy niepokojące zajścia, które dzieją się nocami w starym budynku są wytworem jego wyobraźni, częścią kampanii marketingowej, czy rzeczywiście to zjawiska paranormalne i grozi mu niebezpieczeństwo.

Trasa:

 • Warszawa – 20-27 marca – Kino Muranów, Kino Luna
 • Kraków – 22-28 marca – Kino Pod Baranami
 • Gdańsk – 24-30 marca – Kino Żak
 • Łódź – 26 marca – 1 kwietnia – Kino Charlie
 • Wrocław – 28 marca – 3 kwietnia – Kino Nowe Horyzonty
 • Katowice – 31 marca – 6 kwietnia – Kino Światowid
 • Poznań – 4-10 kwietnia – Kino Muza

14. Tydzień Kina Hiszpańskiego
20 marca – 10 kwietnia 2014 r.
Warszawa, Kraków, Gdańsk, Łódź, Wrocław, Katowice, Poznań

Dodaj komentarz