Wiktor Gajda – Nad pięknem mądrem Dunajem

Od 8 marca w Galerii Oranżeria CRP w Orońsku będzie można oglądać wystawę prac Wiktora Gajdy pt. Nad pięknem mądrem Dunajem (wizualnie).

Autor pracy: Wiktor Gajda (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Wiktor Gajda (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wiktor Gajda (ur. 1938) zaprezentuje rzeźby, obiekty i prace malarskie zrealizowane w różnych okresach twórczości. W latach 1956-1962 artysta studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie w pracowni prof. Artura Nachta-Samborskiego oraz pod kierunkiem prof. Jana Ślusarczyka.

Wernisaż wystawy prac Wiktora Gajdy, Galeria Oranżeria, CRP Orońsko (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wernisaż wystawy prac Wiktora Gajdy, Galeria Oranżeria, CRP Orońsko (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wiktor Gajda tworzy w zakresie rzeźby, malarstwa, rysunku i grafiki. Rzeźbi torsy, grupy figuralne (wątki mitologiczne i sakralne), portrety znanych osobistości, charakteryzujące się specyficznym dla niego typem deformacji, o formie ekspresyjnej i fantastycznej. Rzeźby Gajdy charakteryzuje pewna konwencja przedstawiania ludzi, przywodząca na myśl witkacowską, obsesyjną wizje sztuki jako zamierzonej i przemyślanej, surrealistycznej metafory. Ujęcia figury ludzkiej o często kapryśnych, niezgodnych z prawami anatomii kształtach wyrażają napięcie wewnętrzne. Pracom rysunkowym, rzeźbom oraz ostatnim obiektom w drewnie towarzyszy zawsze element specyficznego, sarkastycznego humoru. Początkowo twórczość Gajdy łączono z pokoleniem nowej figuracji lat 70. Wielomateriałowe obiekty powstające od połowy lat 90. mniej dramatyczne w formie, zdecydowanie barwne, cytując sztukę naiwną zbliżają się do groteski. Artysta tworzy w szlachetnych materiałach głównie w brązie i marmurze, ale też w ceramice i tworzywach z życia potocznego.

Kurator: Anna Podsiadły

Wiktor Gajda, Nad pięknem mądrem Dunajem (wizualnie)
Wernisaż: 8 marca 2014 roku, godz. 14.30
Wystawę można oglądać do 15 czerwca 2014 roku
Galeria Oranżeria, Centrum Rzeźby Polskiej
ul. Topolowa 1
Orońsko

Dodaj komentarz