• 2014-03-06

Oscary designu rozdane! Kostka DICE+ z nagrodą iF

Stworzona przez polskie firmy: Game Technologies S.A. oraz studio wzornictwa przemysłowego Mindsailors S.C. elektroniczna kostka DICE+ została uhonorowana prestiżową nagrodą iF Product Design Gold Award 2014 w kategorii Sprzęt komputerowy. Nagrody iF są przyznawane najlepiej zaprojektowanym i najbardziej innowacyjnym produktom od 1953 roku, a o prestiżową statuetkę ubiegają się największe firmy z całego świata. Polacy po raz pierwszy w historii konkursu zdobyli złotą nagrodę.

Elektroniczna kostka DICE+ (źródło: materiały prasowe)

Elektroniczna kostka DICE+ (źródło: materiały prasowe)

Nagrodzono wspólnie firmę Game Technologies, która stworzyła elektroniczną kostkę DICE+ oraz Mindsailors – studio wzornictwa przemysłowego, odpowiadające za wygląd i projekt konstrukcyjny kostki.

Wybraliśmy tę kostkę, ze względu na całościowe podejście do włączenia elementu zabawy do kategorii Sprzęt komputerowy. Pozytywnie zaskoczyła nas wielofunkcyjność urządzenia – może być używane jako kostka, ale również jako kontroler do gier. Szczególnie godny uwagi jest głęboko przemyślany design, idealne wyważenie kostki i wyrafinowany sposób w jaki oddziałuje na zmysły. Nagradzając projekt złotą statuetką iF DESIGN AWARD zachęcamy twórców urządzenia do rozwijania tego podejścia

– uzasadniło swoją decyzję jury

Nagrodę wręczono podczas uroczystej gali w Monachium. W tym roku w kategorii Sprzęt komputerowy oprócz Game Technologies i Mindsailors nagrodzone zostały również firmy: Sony (tablet VAIO Tap11), Lenovo (monitor panoramiczny ThinkVision LT2934z 29″), HP / Google (laptop HP Chromebook 11) oraz Apple (iPad Air oraz MacPro).

Projektując kostkę DICE+ chcieliśmy stworzyć urządzenie na światowym poziomie. Nagroda iF DESIGN GOLD AWARD przyznana po raz pierwszy polskiej firmie jest potwierdzeniem, że udało nam się stworzyć produkt na niespotykanym dotąd w Polsce poziomie

– mówi Patryk Strzelewicz, członek zarządu Game Technologies, współtwórca DICE+

DICE+ jest nowoczesną wersją tradycyjnej kostki do gry – która dzięki wbudowanej technologii może służyć również jako pełnowartościowy kontroler, komunikujący się tabletami i innymi urządzeniami za pomocą energooszczędnej technologii Bluetooth 4.0. Elektroniczna kostka jest wykonana z wysokiej jakości materiałów, cyfry wyświetlane są w innowacyjny sposób spod powierzchni ścianek sześcianu. W urządzenie wbudowano procesor, akcelerometr, magnetometr, sześć diod RGB oraz dziesiątki innych podzespołów elektronicznych, dzięki którym obsługa kostki jest bardzo intuicyjna.

DICE+ współpracuje z tabletami działającymi pod kontrolą systemów operacyjnych iOS i Android. Wbudowana bateria po jednym ładowaniu pozwala na 20 godzin nieprzerwanej zabawy.

Urządzenie oficjalnie zaprezentowano podczas targów Gamescom w Kolonii w sierpniu 2013 roku. Przedpremierowo kostką DICE+ w cyfrowego chińczyka na polskim stanowisku grali Angela Merkel i Donald Tusk podczas największych targów elektronicznych w Europie, CeBIT.

iF Product Design Award to ustanowione w roku 1953 doroczne wyróżnienie należące do najważniejszych światowych nagród w dziedzinie wzornictwa. Obecnie jest to jeden z największych konkursów wzornictwa przemysłowego na świecie. Do nagrody 2014 roku zgłoszonych zostało 4615 produktów z 55 krajów. Głównym kryterium w przyznawaniu nagrody iF Product Design jest wygląd, jakość wykonania oraz wysoki poziom innowacyjności. Najlepsze z produktów nagradzane są Złotą Nagrodą iF, stanowiącą najwyższe wyróżnienie w branży wzorniczej i nazywanej Oscarem Designu.

Elektroniczna kostka DICE+
Projekt: Mindsailors
Producent: GameTechnologies

1 komentarz do artykułu “Oscary designu rozdane! Kostka DICE+ z nagrodą iF”

  1. paluszek

    nie dziwię się że kostka otrzymała nagrodę za najbardziej innowacyjny produkt, w sumie do czasów gier planszowych nikt nie wpadł na pomysł w jaki sposób można je zastąpić i odświeżyć, aby nadążały za obecnymi czasami i zaawansowaniem technologicznym.

Dodaj komentarz