Trust – całokształt dorobku artystycznego w Lesznie

Od 12 marca w Galerii w Ratuszu w Lesznie będzie można oglądać wystawę prac Przemysława Truścińskiego pt. Trust.

Przemysław Truściński, „Demony scen” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przemysław Truściński, „Demony scen” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach ekspozycji zostanie zaprezentowany wybór z całego artystycznego dorobku twórcy, komiksy, ilustracje, rysunki koncepcyjne oraz malarstwo. Prace eksponowane są w formie oryginałów (co w przypadku materiałów przygotowywanych do druku zdarza się niezwykle rzadko).

Przemysław Truściński (ur. 1970 r.) jest rysownikiem komiksów, ilustratorem, koncept artystą i malarzem. Studiował na Wydziale Grafiki i Malarstwa Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest dyrektorem artystycznym Konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim organizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Autor:

  • kilkudziesięciu komiksów krótkometrażowych (współpraca ze scenarzystami)
  • cykli rysowanych wywiadów
  • tysiące ilustracji do tekstów prozatorskich, artykułów prasowych
  • rysunki do scenografii dla telewizji i teatru
  • storybordy (kilkanaście tysięcy rysunków) , projekty reklamowe
  • projekty graficzne do gier komputerowych (m.in.projekt postaci Wiedźmina)
  • komiksy publikowane w w magazynach komiksowych i czasopismach poświęconych fantastyce

Truściński eksplodował w polskim środowisku twórców oraz czytelników komiksów na początku lat 90. Jego działalność artystyczna była swego rodzaju przełomem w podejściu do tego medium. Jak pisze Jerzy Szyłak w albumie towarzyszącym wystawie:

Nowoczesność (…) Truścińskiego polegała na tym, że traktował on plansze komiksu jak grafiki: nie ukrywał się za światem przedstawionym, ale eksponował własny styl, technikę i wyobraźnię. Gdy tradycyjnie przyjęło się, iż styl rysunków należy dopasować do opowieści, którą się snuje, Truściński manifestacyjnie dopasowywał opowieść do stylu, czy nawet nie do stylu, ale do tego czegoś, co mu się narysowało.

Truściński w swoim podejściu do komiksu oprócz technik tradycyjnych (rysunek piórkiem, kolor nakładany farbami wodnymi) stosował kolaż, tworzył komiksy z elementów gotowych (tkaniny, metal, gwoździe), wykonywał fotokomiksy, w których niejednokrotnie sam występował, tworzył komiksy w formie projekcji wideo… Na początku kariery, na przełomie lat 80. i 90., Truściński zafascynowany był szeroko pojętą fantastyką. Jego fabuły zdominowane były przez groteskę, satyrę i czarny humor. Nie stronił przy tym od obrazów przemocy i makabry. Na przełomie tysiącleci nastąpił w twórczości Truścińskiego zwrot od fantastyki w stronę mistyki, pojawiły się też wątki autobiograficzne. Artysta zaczął rysować komiksy historyczne. Z ogromnej ilości zleceń, które Trust współcześnie realizuje, wyłania się obraz rysownika uniwersalnego, publikującego zarówno w Rzeczpospolitej, jak i Playboyu. Jako artysta Przemysław Truściński wciąż się rozwija, przy czym jego prace niezmiennie charakteryzują się warsztatową perfekcją oraz innowacyjnością. Przemysław Truściński jest artystą podnoszącym rękawicę, podejmującym wyzwania, jego twórczość jest przez to wieloraka i wielowątkowa. Miarą sukcesu Truścińskiego jest jego siła, powszechność i klarowność przekazu.

Kurator wystawy: Piotr Machłajewski
Organizator projektu: BWA w Jeleniej Górze.

Przemysław Truściński, Trust
Wernisaż: 12 marca 2014 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 10 kwietnia 2014 roku
Galeria w Ratuszu
Leszno – rynek

Dodaj komentarz