Zamek Ujazdowski odsłania Nową sztukę z Rumunii

Od 11 marca w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie będzie można oglądać wystawę pt. Kilka gramów czerwonego, żółtego, niebieskiego. Nowa sztuka z Rumunii. W ramach pierwszej w Polsce, tak obszernej prezentacji nowej sztuki rumuńskiej, będzie można zobaczyć prace ponad 20 twórców należących do pokolenia transformacji ustrojowej.

Ioana Nemes, „The white team (Satan)”, 2009, Courtesy: Jiri Svestka Gallery, Prague (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ioana Nemes, „The white team (Satan)”, 2009, Courtesy: Jiri Svestka Gallery, Prague (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Kilka gramów czerwonego, żółtego, niebieskiego. Nowa sztuka z Rumunii to najszersza z prezentowanych dotąd w Polsce ekspozycji najnowszej sztuki rumuńskiej. Swój tytuł zawdzięcza pracy, której twórcą jest Cătălin Burcea. Wideoinstalancja przedstawia artystę rozpylającego w powietrzu farby w kolorach rumuńskiej flagi – czerwoną, żółtą i niebieską. To tworzone w przestrzeni graffiti, które nie zostawia widzialnego śladu, zdaniem autora stanowi metaforę współczesnego, rumuńskiego patriotyzmu.

Do udziału w wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaproszono ponad 20 artystów młodego pokolenia, którzy począwszy od połowy pierwszej dekady XXI wieku bardzo wyraźnie manifestowali swoją obecność na scenie artystycznej, lokalnej i międzynarodowej. Pokolenie trzydziestokilkuletnich dziś twórców dorastało w czasach komunizmu, było świadkiem rozpadu i upadku systemu, a także doświadczało gwałtownej inwazji kultury konsumpcyjnej w rodzimym społeczeństwie.

Na przestrzeni dziesięcioleci Rumunia doświadczyła skutków kilku politycznych i gospodarczych eksperymentów, została nawiedzona przez widmo komunizmu (które wciąż unosi się nad kuratorskimi tekstami dotyczący sztuki i kultury Europy Środkowo-Wschodniej), wykształcając w efekcie niespójną narodową tożsamość, a tym samym trudną relację z nowoczesnością

– pisze Simina Neagu, rumuńska krytyczka, w tekście zamieszczonym w katalogu towarzyszącym wystawie.

Twórcy, których prace obejrzymy w Centrum Sztuki Współczesnej, wywodzą się głównie z dwóch kulturotwórczych ośrodków, Bukaresztu i Klużu, chociaż niektórzy z nich mieszkają już poza krajem. Wiodącym tematem wystawy jest artystyczna refleksja o współczesnej Rumunii, przefiltrowana poprzez wspólne doświadczenia teraźniejszości, mocno zdeterminowanej wydarzeniami z nieodległej historii, która zapisywała się na gruzach starego systemu i w obliczu napływającej kultury Zachodu. Wątki te widoczne są na różnych poziomach krytycznego dyskursu: w relacji do przeszłości, tradycji artystycznej czy podejmowania bieżących problemów społecznych. Twórczość rumuńskich artystów charakteryzuje mocna podstawa konceptualna, zaś każdy z nich na swój sposób dekonstruuje interesujące go idee i zjawiska. Ich prace łączą w sobie autentyczność artystycznych decyzji z dojrzałością operowania językiem wybranych mediów, takich jak malarstwo, wideo, rzeźba, performance, instalacja. Współczesna scena sztuki rumuńskiej nie jest homogeniczna, występuje na niej równolegle wiele nurtów i odniesień do różnych tradycji. Prezentowana wystawa nie obejmuje całego spektrum tych niezwykle interesujących zjawisk, daje jednak wyraźny obraz aktualnych tendencji i praktyk artystycznych.

Integralną częścią głównej ekspozycji w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski będzie wyjątkowy projekt, Álmoskönyv , którego kuratorem jest uznany artysta Victor Man. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni galerii, twórca uhonorowany w 2014 roku nagrodą Artist of the Year przyznawaną przez Deutsche Bank, zaprezentuje prace Nagy Alberta, Fülöp Antal Andora, Ștefana Bertalana, Incze Ferenza, Miklóssy Gábora, Zoltána Huszárika, Kancsura Istvána, Anny-Belli Papp oraz swoje własne. Man łączy w swoim pokazie artystów różnych generacji, wprowadza też mocny akcent w postaci dzieła sztuki filmowej (Szindbád) reżysera węgierskiego, zwracając przy tym uwagę na skomplikowane relacje w perspektywie wielokulturowości, tak charakterystycznej dla tego obszaru Europy.

W Centrum Sztuki Współczesnej swoje prace zaprezentują m.in.: Mircea Cantor – w 2004 uhonorowany nagrodą francuskich kolekcjonerów Ricard Prize, a w 2011 Marcel Duchamp Prize, Ciprian Mureşan – w 2009 roku prezentował swoje prace na grupowej wystawie w Pawilonie Rumuńskim na weneckim Biennale, Adrian Ghenie – wybitny malarz, którego prace znajdują się m.in. w kolekcji Francois Pinaulta, współzałożyciel (wraz z Mihaiem Popem) słynnej galerii Plan B, Şerban Savu – jeden z najciekawszych przedstawicieli malarskiej szkoły z Cluja, Radu Cioca – którego prace znalazły się w 2010 na Biennale w Wenecji na 12. Międzynarodowej Wystawie Architektury, Radu Comşa – wystawiający swoje dzieła w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu i Mediolanie, czy Cristian Rusu – nagradzany w Rumunii i za granicą scenograf teatralny.

Artyści biorący udział w wystawie: Apparatus 22, Anca Benera & Arnold Estefan, Irina Botea, Mihuț Boșcu Kafchin, Cătălin Burcea, Mircea Cantor, Radu Cioca, Radu Comşa, Adrian Ghenie, Maxim Liulca, Ioana Nemeş, Alex Mirutziu, Anca Munteanu Rîmnic, Ciprian Mureşan, Vlad Nancă, Cristian Rusu, Şerban Savu, Răzvan Sădean, Mona Vătămanu & Florin Tudor

Kurator: Ewa Gorządek

Kilka gramów czerwonego, żółtego, niebieskiego. Nowa sztuka z Rumunii
Wernisaż: 10 marca 2014 roku
Wystawa potrwa do 8 czerwca 2014 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2, Warszawa

Dodaj komentarz