Leszek Rózga z Przenikaniami i Pejzażami w Łodzi

Od 7 marca w Galerii Re:Medium w Łodzi będzie można oglądać wystawę pt. Leszek Rózga. Przenikania i pejzaże. Ekspozycja odbędzie się z okazji 90. rocznicy urodzin artysty.

Leszek Rózga, „Przenikanie X albo Lewitacja”, 1970, akwaforta, 64,5x49,5, wł. Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, fot. Mariusz Łukawski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Leszek Rózga, „Przenikanie X albo Lewitacja”, 1970, akwaforta, 64,5x49,5, wł. Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, fot. Mariusz Łukawski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwszy cykl Przenikanie powstawał w latach 1968-1970, kiedy głęboko tkwiły w pamięci Twórcy dramatyczne przeżycia II wojny światowej. Cykl ukazuje człowieka w tłumie, zmagającego się, wspinającego na barkach innych ludzi, stłamszonego w kłębowisku ludzkich postaci, spadającego w tłumie, niedostrzegającym zmagań jednostki. Ta opowieść w formie czarno-białych akwafort o lękach i namiętnościach, upadkach i wzrastaniu jest wciąż aktualna, jako symbol ludzkiego losu.

Drugi, wybrany w kontekście jubileuszu, cykl Pejzaże wiosenne składa się z prac powstałych w latach 1976-1977, a więc w okresie, kiedy Leszek Rózga kontynuował realizację Kartek z albumu (1973-1980). Wszystkie składające się nań prace […] są świadectwem powrotu do natury, do natury w stanie pierwotnym, nieskażonym ludzkim oddziaływaniem. Ten idealny, harmonijny świat daleki jest od jakichkolwiek rozliczeń z przeszłością. Artystę nie nękają już żadne traumatyczne przeżycia ani żadne lęki i obsesje, z których wyzwalał się przez wiele powojennych lat. Czystość Pejzaży wiosennych […] jest refleksem wewnętrznego spokoju, kieruje nas do świata harmonii, ciszy i piękna. Tym bardziej odczuwalny jest kontrast między Przenikaniami a Pejzażami wiosennymi […].

Elżbieta Fuchs, fragment tekstu do katalogu wystawy

Leszek Rózga, „Pejzaż wiosenny”, 1976, akwaforta, 32,2 x 24,8 cm, wł. Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, fot. Mariusz Łukawski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Leszek Rózga, „Pejzaż wiosenny”, 1976, akwaforta, 32,2 x 24,8 cm, wł. Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, fot. Mariusz Łukawski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Leszek Rózga urodził się w 19 marca 1924 roku w Zgierzu. Prywatne studia z malarstwa i rysunku odbył u Marii Skarbek-Kruszewskiej w latach 1945-46. W 1948 r. rozpoczął naukę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem prof. Adama Rychtarskiego, prof. Stefana Wegnera, prof. Ludwika Tyrowicza i prof. Władysława Strzemińskiego. W 1952 r., na skutek likwidacji Wydziału Plastyki Przestrzennej PWSSP w Łodzi, przeniósł się na Wydział Grafiki Propagandowej PWSSP w Katowicach – filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie uzyskał w 1954 r. W 1958 r. został członkiem grupy Piąte Koło.

W 1967 r. Leszek Rózga rozpoczął zajęcia dydaktyczne z zakresu grafiki w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Wspólnie ze Stanisławem Fijałkowskim i Romanem Artymowskim zorganizował w 1971 r. w łódzkiej uczelni Wydział Grafiki. Został docentem i kierownikiem pracowni wklęsłodruku oraz prodziekanem nowopowstałego wydziału (do 1979), a w 1975 r. objął kierownictwo Katedry Grafiki Warsztatowej (do 1983). Na życzenie studentów prowadził również zajęcia z rysunku w nowopowstałej pracowni rysunku. W 1979 r. otrzymał tytuł profesora łódzkiej uczelni. W 1994 r. zakończył pracę dydaktyczną w PWSSP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi.

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. II nagrody i medalu na II Triennale Rysunku we Wrocławiu (1968), I nagrody i złotego medalu na ogólnopolskiej Wystawie Grafiki w Warszawie (1969), Nagrody Ministra Kultury i Sztuki III stopnia (1971) i I stopnia (1981) za osiągnięcia twórcze w dziedzinie grafiki, Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski oraz Nagrody Artystycznej Miasta Łodzi (1985), Nagrody Ministra Kultury i Sztuki I stopnia za wybitne osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne (1994). W 2011 roku otrzymał Medal Honorowy 14. międzynarodowego triennale Małe Formy Grafiki Polska – Łódź. W kolekcji Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, z którą artysta współpracuje nieprzerwanie od lat 60., znajdują się 293 prace, w tym rysunki, obrazy, miniatury graficzne, grafiki wielko- i średnioformatowe

Leszek Rózga. Przenikania i pejzaże – wystawa w 90. rocznicę urodzin
Wystawę można oglądać od 7 do 29 marca 2014 roku
Spotkanie z autorem: 18 marca 2014 roku
Galeria Re:Medium
ul. Piotrkowska 113
Łódź

Dodaj komentarz