Katarzyna Bochenek – Wiele pytań, mało odpowiedzi

Od 8 marca w CSW Kronika w Bytomiu będzie można oglądać wystawę prac Katarzyny Bochenek pt. Wiele pytań, mało odpowiedzi.

Katarzyna Bochenek, „Wolnością się najem, miłość mnie ogrzeje; blacha stalowa, akryl; 50 x 35 cm, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Bochenek, „Wolnością się najem, miłość mnie ogrzeje; blacha stalowa, akryl; 50 x 35 cm, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Katarzyny Bochenek jest wyborem prac powstałych w ramach cyklu Wiele pytań, mało odpowiedzi. W Kronice przybiorą formę plakatów i murali, czerpiących z estetyki szablonu, obrazowego haiku, poezji wizualnej, quasi-rewolucyjnych czy anarchistycznych emblemów.

Jak komentuje artystka:

Dla mnie to ciągle zbiór nieskończony, bo w tych małych obrazkach notuję swoje refleksje na bulwersujące mnie tematy, protestuję przeciwko nadużywaniu ważnych słów, definiuję swoje poglądy, a czasami pokazuję co mnie śmieszy. To zajęcie bez końca, bo ciągle jeszcze mam wiele tematów, do których szukam odpowiednich słów i obrazów, mogących w prostej formie zawrzeć moją opinię. Celowo wybrałam dla stworzenia stylistykę szablonu, który od wielu lat towarzyszy nam jako graffiti. Szablon jest kojarzony z protestem. Sprawia, że moje obrazki mogą być powielane na wiele sposobów i w wielu formach, np. jako graffiti na ulicy, plakat, nadruk na koszulce.

Tytuł bezpośrednio nawiązuje do jednego z haseł majowej rewolucji obyczajowej z roku 1968 r. – Stare pytania, nowe odpowiedzi. Od tamtych czasów wiele się zmieniło w sposobie rozumienia świata i relacji pomiędzy ludźmi, ale jedno pozostało niezmienne: każde pokolenie chce redefiniować świat otaczających je pojęć. Dla mnie taką próbą redefinicji najważniejszych pojęć jest seria małych grafik zaprojektowanych do wykonywania metoda szablonu, w których zawarłam kilka kluczowych dla naszych czasów pojęć. Grafiki te odnoszą się do relacji jakie powstają pomiędzy współczesnym człowiekiem, a wartościami, społeczeństwem, drugą płcią, ekonomią, instytucjami takimi jak państwo. Każda z tych grafik zbudowana jest z krótkiego hasła zaczerpniętego ze świata ludowych powiedzeń, sloganów reklamowych, czy znanych cytatów, oraz ideogramu. Razem, słowo i obraz tworzą mały znak, jakiego można użyć na plakacie, szablonie namalowanym na murze lub umieszczonym w formie nadruku na koszulce. W każdej tej postaci jest to mój osobisty komentarz do zastanej rzeczywistości, a zarazem pytanie zadane widzowi.

Zaczęłam tworzyć protesty/pytania kiedy zdałam sobie sprawę, jak małe, codzienne manipulacje słowne mają wpływ na poziom dyskusji publicznej na ważne tematy. I jak bardzo nasi medialni dyskutanci, niezależnie od opcji politycznej, społecznej, politycznej, a także tematu dyskusji skupiają się na samym sporze, a nie na uzyskaniu porozumienia. To skupienie powoduje, że dla dobra sprawy nawet osoby definiujące się jako idealiści potrafią w dyskusji naginać swoją ideologię do granic wytrzymałości. (…)

Prace Katarzyny Bochenek sytuują się pomiędzy sztukami wizualnymi i literaturą. Prezentowana na wystawie część cyklu złoży się na przygotowywaną książkę. Z powodu ścisłego powiązania tekstu z graficznym wyobrażeniem artystka nazywa ją tomikiem poezji wizualnej, w którym poprzez obraz, słowo nabiera dodatkowych, bardziej pojemnych, metaforycznych znaczeń. Książka będzie także zawierać opinie zaproszonych gości na temat wątków, jakie porusza w swoich pracach, a także przypadkowe teksty m.in. akcje spamerskie w internecie. Teksty te staną się uzupełniającym materiałem do grafik.

Kolejnym zamierzeniem projektu jest stworzenie serii koszulek z pracami. To kurtka ze skóry węża. Jest symbolem mojej indywidualności i mojej wiary w wolność jednostki – mówi Sailor, bohater filmu Dzikość serca w reżyserii Davida Lyncha.

Katarzyna Bochenek dodaje:

Nigdy nie założyłabym na siebie ubrania z napisem, z którym się nie zgadzam. Tymczasem nosimy koszulki z nazwami wielkich korporacji, sloganami reklamowymi znanych firm lub z obrazkami, które nam się po prostu przypadkowo trafiły. [...] Człowiek, który założy taką koszulkę staje się głosicielem swojej prywatnej prawdy, a jednocześnie fragmentem olbrzymiej galerii moich prac, nadając im swoje indywidualne znaczenie.

Katarzyna Bochenek – artystka wizualna. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. Uprawia projektowanie graficzne. Pochodzi z Bytomia, przez wiele lat była zawodowo związana z CSW Kronika. Mieszka w Linzu.

Kurator: Stanisław Ruksza

Katarzyna Bochenek, Wiele pytań, mało odpowiedzi
Wernisaż: 8 marca 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 26 kwietnia 2014 roku
CSW Kronika w Bytomiu

Dodaj komentarz