Odzyskany Gerson i Bilińska-Bohdanowiczowa w MNW

3 marca do Muzeum Narodowego w Warszawie powróciły zaginione w czasie II Wojny Światowej rysunki i litografie najwybitniejszych polskich twórców.

Józef Chełmoński, „Pole bitwy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Józef Chełmoński, „Pole bitwy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

42 prace zostały odzyskane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych przy wsparciu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy. Uroczystego przekazania dokonali przedstawiciele obu instytucji.

Zbiór, który przekazany został Muzeum Narodowemu w Warszawie, składa się dwóch części – prac rysunkowych Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Juliusza Kossaka, Jana Piotra Norblina, Zygmunta Vogla, Aleksandra Orłowskiego oraz Piotra Michałowskiego. Druga część zbioru to litografie Leona Wyczółkowskiego zakupione i otrzymane przez warszawskie muzeum od autora, Hieronima Wildera oraz Dominika Witke-Jeżewskiego, znanych, przedwojennych kolekcjonerów dzieł sztuki. Wszystkie te prace, wraz z innymi eksponatami z muzealnej kolekcji, wywiezione zostały przez Niemców w 1944 r.

W ramach programu Odzyskiwanie dzieł sztuki udało się sprowadzić do kraju dwa zaginione płótna – Odpoczynek w szałasie tatrzańskim Wojciecha Gersona oraz Murzynkę Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej.

Rysunki i litografie znanych polskich artystów powracają do Muzeum Narodowego w Warszawie
Prace zostały przekazane 3 marca 2014 roku

Dodaj komentarz