KWŚ – Kaczmarek, Winiarski, Świętek w Oku dla Sztuki

Od 27 lutego w Galerii Oko dla Sztuki w Krakowie można oglądać wystawę pt. KWŚ – Kaczmarek, Winiarski, Świętek.

Wernisaż wystawy „KWŚ – Kaczmarek, Winiarski, Świętek”, Galeria Oko dla Sztuki w Krakowie, fot. Szymon Bronkowski, SMTG (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wernisaż wystawy „KWŚ – Kaczmarek, Winiarski, Świętek”, Galeria Oko dla Sztuki w Krakowie, fot. Szymon Bronkowski, SMTG (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stefan Kaczmarek:

Głównym motywem moich grafik jest człowiek. Ale nie ma on głowy. Moim zdaniem, współczesny człowiek nie potrzebuje głowy. Współczesny człowiek nie myśli samodzielnie. Widzę takich ludzi w telewizji. Uśmiechają się do mnie pomimo braku głowy… Człowiek z 21 wieku jest przerażający, zabija, niszczy… Wszyscy ludzie są do siebie podobni. Wszyscy ludzie ubierają podobnie, kochają jednakowo, myślą podobnie… Współcześni naukowcy twierdzą, że człowiek przyszłości będzie miał dużą głowę i małe, słabe ciało. Moim zdaniem będzie na odwrót…

Tomasz Winiarski:

Nie ułatwię Ci zadania: interpretację moich grafik pozostawiam Tobie – nie nadałem im tytułów, żebyś nie musiał szukać w pamięci odniesień do jakichkolwiek faktów. Obrazy, które Ci przedstawiam mają jedynie numerację (porządkową, w kolejności ich stworzenia). Podpowiem Ci jeszcze, że tytuł cyklu Perpetuum mobile to próba zdefiniowania mojego sposobu pracy: kolejne obrazy nawiązując do poprzednich rodzą nowe. Na Ciebie przenoszę zatem zadanie interpretacji: szukaj odniesień, ciesz się (albo i nie), że coś w tym widzisz; oglądaj, analizuj i syntetyzuj, definiuj, krytykuj, określaj i nawiązuj, akceptuj i odrzucaj; odnoś się do swoich doświadczeń, wiedzy i przeżyć. Postaw się wobec.

Krzysztof Świętek:

Pamiętasz z dzieciństwa dziwną, może trochę głupkowatą zabawę w papier, nożyczki i kamień? Ja gram w nią od dobrych kilkunastu lat wystawiając zaciśniętą w pięść dłoń, co oznacza, że obstawiam kamień – bo kamień to lithos. Czuję słuszność wyboru, czuje się zwycięzcą, bo wiadomo nożyczki przegrają z kretesem, a z papierem zawiązałem koalicję. Mogę powiedzieć, że to czym się zajmuję to graficzne wcielenie matematyki, to złożone działania opierające się na odejmowaniu, dodawaniu, mnożeniu i dzieleniu różnych czynników, zewnętrznych impulsów, fascynacji i zainteresowań, tego co lubię i nie lubię.

A lubię stoner rock i Beastie Boys, nie lubię mieć długów i wykonywać rozkazów mojej żony. Lubię czytać w tramwaju i wypić piwo po treningu, nie lubię kolorowych tęczy i publicznych wystąpień na trzeźwo. Lubię też Motorhead i japońskie motocykle z lat siedemdziesiątych, nie lubię jak moim córkom przyrastają telefony do rąk i mózgów i nie lubię jeździć po nici kiedy mógłbym drukować. Lubię malarstwo Waliszewskiej i rzeźby Nauma Gabo, nie lubię demiurgicznej roli kuratorów wystaw i zachwytu nad malarstwem Rodko. Lubię Tysona i Roba Zombie, a nie lubię polskich piłkarzy i Michała Szpaka. Można tak wymieniać bez końca… a mojego Francuzika Botoxa i lubię i nie lubię. Acha… a tak naprawdę to lubię litografię i nie lubię jak coś mi przeszkadza w jej lubieniu.

Stefan Kaczmarek urodzony w 1969 roku. Studia na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP. Dyplom zrealizował w Pracowni Drzeworytu w 1994 r. W 1996 roku rozpoczął pracę jako asystent prof. Wojciecha Krzywobłockiego w powstającej Pracowni Serigrafii. Obecnie na stanowisku adiunkta. Zainteresowania artystyczne to przede wszystkim grafika, ale również rysunek, rzeźba, malarstwo, fotografia, techniki komputerowe.

Krzysztof Świętek urodzony w 1969 roku. Dyplom w 1995, Wydział Grafiki ASP Kraków w Pracowni Litografii, promotor prof. Roman Żygulski. Od 1996 asystent w Pracowni Litografii, od 2005 wykładowca, od 2011 adiunkt w tejże pracowni. W 2010 uzyskał stopień doktora. Zajmuje się głównie litografią i grafiką projektową związaną z przemysłem odzieżowym i tekstylnym. Uprawia także malarstwo, rzeźbę i rysunek.

Tomasz Winiarski urodzony w 1982 roku. W latach 2003-2008 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Od 2006 r. pracuje na Wydziale Grafiki na stanowisku asystenta w Pracowni Wklęsłodruku prof. Henryka Ożoga. W swoich pracach posługuje się głównie technikami metalowymi (mezzotinta, sucha igła).

KWŚ – Kaczmarek, Winiarski, Świętek
Wernisaż: 27 lutego 2014 roku, godz. 16.00
Wystawa potrwa do 27 marca 2014 roku
Galeria Oko dla Sztuki – Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1
Kraków

Dodaj komentarz