• 2014-03-04

Wes Anderson i jego Grand Budapest Hotel

Od 28 marca na ekranach kin będzie można oglądać najnowszy, ósmy film Wesa Andersona pt. Grand Budapest Hotel. W rolach głównych m.in. Ralph Fiennes, Adrien Brody, Jude Law, Bill Murray, Edward Norton i Tilda Swinton.

„Grand Budapest Hotel”, reż. Wes Anderson (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Grand Budapest Hotel”, reż. Wes Anderson (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Głównym bohaterem filmu jest Monsieur Gustave H, legendarny konsjerż słynnego w dwudziestoleciu międzywojennym hotelu. Jego najbardziej zaufanym przyjacielem zostaje Zero Moustafa – boy hotelowy. Historia toczy się wokół kradzieży cennego renesansowego obrazu, walki o rodzinny majątek i romansu – a wszystko to ze zmieniającą się Europą w tle.

Grand Budapest Hotel to żywa, zabawna i ponadczasowa historia o przyjaźni, honorze i spełnionych obietnicach. Wes Anderson wyjaśnia, że jego ósmy film jest inspirowany komediami z lat trzydziestych i wspomnieniami Stefana Zweiga – austriackiego poety, prozaika i dramaturga.

Wpadłem na pomysł nakręcenia tego filmu wraz z moim przyjacielem Hugo. Od dawna rozmawialiśmy o bohaterze wzorowanym na naszym wspólnym znajomym – wyjątkowo czarującym, elokwentnym człowieku, który wiedzie specyficzne życie. To bardzo oryginalny człowiek o unikatowym spojrzeniu na świat. Pragnąłem zrobić film w europejskim stylu. Zainspirowała mnie do tego twórczość Stefana Zweiga, którą poznałem kilka lat temu. Natchnęło mnie też dzieło Eichmann w Jeruzalem Hanny Arendt, choć może się wydawać, że film ma z nim mało wspólnego. Dało mi do myślenia, jak różne kraje europejskie zareagowały na rozwój nazizmu. Sięgnąłem też po Suite Française Irène Némirovsky. Scenariusz powstał na bazie wyżej wymienionych dzieł oraz koncepcji mojej i Hugo.

– mówi reżyser.

Akcja filmu rozgrywa się w fikcyjnym mieście uzdrowiskowym w nieistniejącym państwie europejskim wzorowanym na krajach Europy wschodniej. Reżyser oddał klimat lat trzydziestych oraz minionej belle epoque.

Grand Budapest Hotel
Scenariusz i reżyseria: Wes Anderson.
W rolach głównych: Ralph Fiennes, Tony Revolori, F. Murray Abraham, Mathieu Amalric, Adrien Brody, Willem Dafoe, Jeff Goldblum, Jude Law, Bill Murray, Edward Norton, Saoirse Ronan, Jason Schwartzman, Tilda Swinton, Tom Wilkinson, Owen Wilson
Dystrybucja: Imperial Cinepix
W kinach od 28 marca 2014 r.

1 komentarz do artykułu “Wes Anderson i jego Grand Budapest Hotel”

  1. Nie mogę się doczekać!

Dodaj komentarz