• 2014-03-04

Gotyk Polski w Galerii Dizajn

14 marca o godz. 19.00 we wrocławskiej Galerii Dizajn odbędzie się wernisaż wystawy Gotyk Polski prezentującej projekty Maldodora, oluhi, Pauliny Plizgi i Sylwii Rochali.

Maldodor (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maldodor (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rodzima moda po 1989 roku doczekała się już pierwszych podsumowań zbiorowych. Jednym z nich była zeszłoroczna wystawa Szafa Polska w galerii Dizajn – BWA Wrocław. Kolejnym krokiem jest próba bardziej szczegółowego opisu tej dziedziny wzornictwa. Gotyk Polski próbuje odnaleźć nie tylko kierunek w rodzimym projektowaniu ubioru, ale i język jego opisu.

Sam gotyk nie musi odsyłać nas bezpośrednio do przeszłości i kojarzyć się jedynie z czarnym romantyzmem. Gotyk to również subkultura wyrosła w podobnym czasie, co postpunkowa moda dekonstrukcyjna. To także przyszłość w wersji mrocznego sci-fi, cyberpunku i techno. Niektóre z tych referencji stanowiły inspirację do powstania zaprezentowanych ubiorów, inne pojawiły się przy próbie ich interpretacji.

Na początku drogi całej czwórki projektantów pojawił się element upcyklingu, czyli powtórnego wykorzystania zużytej mody. Razem z rodzącą się współczesną polską modą, próbowali oni stworzyć coś z niczego na zgliszczach tradycji rzemiosła krawieckiego i polskiego przemysłu tekstylnego.

Nie tylko łączą ich estetyczne podobieństwa, ale i osobiste powiązania. Nigdy nie stanowili formalnej grupy, jakie znamy na przykład z obszaru sztuki. Mimo wielu różnic, wielokrotnie pracowali razem

– podkreśla kurator, Michał Niechaj.

Czy można odnaleźć wspólny klucz w ich podejściu do projektowania? Organizatorzy spróbują, wspólnie z zaproszonymi do projektu scenografami oraz samymi widzami, odpowiedzieć na to pytanie.

Ekspozycja poszerzona będzie o program działań towarzyszących i edukacyjnych, w ramach stałego projektu galerii Teraz Dizajn!

Projektanci:

  • Maldoror
  • oluhi
  • Sylwia Rochala
  • Paulina Plizga

Kurator wiodący: Michał Niechaj
Współkurator: Michał Grzegorzek
Scenografia: Witalis
Identyfikacja wizualna: Jakub Stępień (Hakobo)

Gotyk Polski
14 marca – 30 kwietnia 2014 r.
Galeria Dizajn – BWA Wrocław, ul. Świdnicka 2-4
Wrocław

Dodaj komentarz