Mirosław Nizio: Przestrzeń wyobraźni, filozofia miejsca

17 marca o godz. 17.00 w toruńskiej Galerii Sztuki Wozownia odbędzie się wykład Mirosława Nizio pt. Przestrzeń wyobraźni, filozofia miejsca.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu, zaproszenie na wykład Mirosława Nizio (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu, zaproszenie na wykład Mirosława Nizio (źródło: materiały prasowe organizatora)

Idea i wyobraźnia, pamięć i historia, forma i kontekst miejsca. To hasła, które leżą u podstaw myślenia architekturą. Myślenia, będącego nieodzownym fundamentem kreowania formy i funkcji każdej przestrzeni, jaka staje się obiektem zainteresowania architekta. I to niezależnie od tego, czy odnosi się do projektów muzealniczym i wystawienniczych, związanych z edukacją i kulturą, albo upamiętniających ważne wydarzenia historyczne, czy wreszcie stanowiących realizacje o charakterze komercyjnym. Myślenie architekturą to głęboka refleksja i precyzyjna analiza wszystkich składowych elementów, które są w danej przestrzeni zastane i skonfronowanie ich z tym, co postulowane. To kompleksowe postrzeganie koncepcji i form, które rodzą się w wyobraźni projektanta, a następnie muszą znaleźć odzwierciedlenie w przemyśanej konstrukcji i bryle budynku lub precyzyjnie dopracowanym wnętrzu. Bogate doświadczenie mojej architektonicznej pracy pokazuje, że wnikliwe badanie zagadnień związanych z pamięcią historią nie tylko determinuje estetykę oraz określa pożądane funkcje realizowanego obiektu, ale przede wszystkim tworzy i akcentuje unikatową filozofię projektowanego miejsca.

– M. Nizio

Mirosław Nizio studiował na wydziale architektury wnętrz i rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Fashion Institute of Technology w Nowym Jorku, na kierunku Interior Design. W 1989 roku założył własą firmę designerską w Nowym Jorku. Zdobył szereg nagród i wyróżnień, m.in. Glenn Boyles Memorial Rendering And Design w 1993, Educational Foundation for the Design Industries in Interior Design w 1998. W 2002 roku przeniósł pracownię do zabytkowej kamienicy na warszawskiej Pradze.

Mirosław Nizio jest architektem znanym głównie z projektów przestrzeni publicznych: muzeów, ekspozycji historycznych, wystaw, pomników pamięci, scenografii. Współtworzył i zrealizował wystawę główną uzeum Powstania Warszawskiego. W ciągu 16 lat działalności na rynku amerykańskim i polskim, zrealizował wiele projektów architektury wnętrz obejmującej biura, obiekty rekreacyjne, obiekty poprzemysłowe i rezydencje prywatne.

W pracowni Nizio Design Internatioal powstają projekty najważniejszych przestrzeni dla kultury w kraju. Do współpracy zapraszani są specjaliści z dziedziny kultury, nauki i sztuki. Realizowane ekspozycje rekonstruują historię zachowując równowagę w użyciu plastycznych środkó wystawienniczych i najnowocześniejszych technologii, jak ma to miejsce w realizowanym projekcie wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich. Zespół Nizio Design International zdobył m.in. pierwszą nagrodę w konkursie na projekt Muzeum Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej oraz pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie na projekt Muzeum Współczesnego we Wrocławiu. Pracownia jest odpowiedziala także za projekt Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie uhonorowany w 2011 roku nagrodą European Property Award.

Mirosław Nizio: Projekty i realizacje. Przestrzeń wyobraźni, filozofia miejsca
17 marca 2014 r., godz. 17.00
Galeria Sztuki Wozownia
Toruń

Dodaj komentarz