• 2014-03-03

Miasto movie /// Miejska duchowość

Lubelskie Warsztaty Kultury kontynuują cykl pokazów filmowych Miasto Movie, od marca pod nowym hasłem: Miejska duchowość.

„Ghost Dog” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ghost Dog” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wraz z nadejściem wiosny, w ramach pokazów Miasto movie, rozpoczyna się nowy cykl tematyczny. Organizatorzy postarają się sportretować czy też uchwycić, przynajmniej na chwilę, niezwykle ulotną i tajemniczą istotę miejskiej duchowości.

Każde miasto skrywa w sobie różne oblicza, z których zbudowana jest jego tożsamość. Do tej pory cykl ukazywał m. in. groźną twarz miasta, wraz z jego mrocznymi tajemnicami i niebezpieczeństwami, widzowie odwiedzili miasta smutne i samotne, ale też te baśniowe i wymarzone. Teraz organizatorzy chcą zajrzeć nieco głębiej, aby zobaczyć bardziej metafizyczną stronę metropolii. Tę miejską duchowość można rozumieć na kilka sposobów. Z jednej strony każde miasto ma własną aurę, swój niepowtarzalny klimat i charakter. Odwiedzając je, doświadcza się różnych nastrojów czy stanów emocjonalnych. Z drugiej strony nie ma oczywiście miast bez ludzi, a jeśli pojawiają się ludzie – zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni – pojawiają się też ich poglądy, zwyczaje i przekonania. Każdy z nich w coś wierzy, czymś się kieruje w swoich życiowych wyborach. Może to być religia, tradycja, nauka, jakiś własny, prywatny kodeks moralny bądź szereg innych czynników. Wszystko to składa się jednak na duchową tkankę miasta i jego społeczności.

Przed widzami niezwykła, filmowa podróż w poszukiwaniu różnych przejawów miejskiej duchowości.

Program na marzec:

  • 5 marca, godz. 19.00 – Szukając Erica, reż. Ken Loach , czas 116’, 2009 r.
  • 12 marca, godz. 19.00 – Ghost Dog. Droga samuraja, reż. Jim Jarmusch, czas 116’, 1999 r.
  • 16 marca, godz.11.00 – Miasto movie dzieciom: Jak wytresować smoka, reż. Dean DeBlois, Chris Sanders, czas 96’, 2010 r. Po filmie rodzinny warsztat kreatywny.
  • 19 marca, godz. 19.00 – Lourdes, reż. Jessica Hausner, czas 96’, 2009 r.
  • 26 marca, godz. 19.00 – Persepolis, reż. Marjane Satrapi, Vincent Paronnaud, czas 95’, 2007 r.

Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała

Miasto movie /// Miejska duchowość
Marzec 2014 r., zawsze w środę, godz. 19.00

Miasto movie dzieciom
Wybrane niedziele, godz. 11.00
Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a
Lublin

Dodaj komentarz