Klucze do wyobraźni: Zbigniew Kruszyński

12 marca w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbędzie się spotkanie z cyklu Klucze do wyobraźni, którego bohaterem będzie Zbigniew Kruszyński. Wezmą w nim udział również krytycy: Anna Kałuża i Jerzy Borowczyk. Moderatorem będzie Anna Armatowska.

„Klucze do wyobraźni” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Klucze do wyobraźni” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Zbigniew Kruszyński – prozaik, autor powieści i opowiadań. Przez wiele lat, z racji miejsca zamieszkania (Szwecja) i podejmowanej tematyki, klasyfikowany jako pisarz emigracyjny, obecnie mieszkający w Polsce, w Kotlinie Kłodzkiej.

Debiutował w 1995 roku powieścią Schwedenkräuter, która została uhonorowana nagrodą bruLionu i Fundacji Kultury. Kolejne, Szkice historyczneNa lądach i morzach i Powrót Aleksandra nominowane były do Nagrody Nike. Na lądach i morzach nagrodzona została w konkursie literackim PTWK i Biblioteki Raczyńskich w dziedzinie prozy. Za Powrót Aleksandra autor otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Kijowskiego. Na początku marca w Wydawnictwie W.A.B ukaże się jego najnowsza powieść Kurator.

Program Klucze do wyobraźni, którego kuratorem jest prof. Piotr Śliwiński (UAM), to roczny cykl spotkań z wybitnymi współczesnymi polskimi pisarzami oraz znakomitymi krytykami. Każde ze spotkań składa się z debaty krytyków o twórczości autora, która przechodzi w rozmowę z głównym gościem, ta zaś – w klasyczny wieczór autorski (lekturę tekstów). Organizatorom zależy na takim sposobie mówienia o literaturze, z którego wyłoni się różnorodny i niezdawkowy portret danego pisarza.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Klucze do wyobraźni – Zbigniew Kruszyński
12 marca 2014 roku, godz. 18.00
Scena Nowa w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Dodaj komentarz