III Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz

Od 6 do 16 marca w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie potrwa III Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz.

III Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz (źródło: materiały prasowe organizatora)

III Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Już po raz trzeci doświadczeni projektanci i studenci wyższych uczelni artystycznych i projektowych w kraju i zagranicą będą zastanawiać się nad rolą architektury wnętrz w kontekście miasta. Tematem tegorocznego Biennale będą funkcjonalno-przestrzenne założenia Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki oraz jej funkcja ekspozycyjna w przestrzeni architektonicznej. Do udziału w III Międzynarodowym Biennale Architektury Wnętrz zostali zaproszeni polscy i zagraniczni artyści, projektanci i humaniści. Wydarzenie odbędzie się w dniach 6-16 marca 2014 r. w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie.

Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz to już trzecie spotkanie organizowane przez Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W ramach Biennale trwającego od 6 do 16 marca będzie można m.in. wziąć udział w konferencji naukowej, zobaczyć pokonkursową wystawę prac studenckich oraz uczestniczyć z dziećmi w specjalnie przygotowanych warsztatach dla najmłodszych. Wernisaż, podczas którego po raz pierwszy zostaną zaprezentowane najlepsze prace finalistów konkursu studenckiego Space reloading odbędzie się 6 marca, o godzinie 19.00, w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Wystawę będzie można oglądać do 16 marca. 7 marca odbędzie się konferencja naukowa z udziałem artystów, teoretyków, projektantów architektury wnętrz oraz studentów wyższych uczelni artystycznych i projektowych. Spotkanie tego międzynarodowego gremium stanowić będzie zaproszenie do refleksji nad współczesną formą ekspozycyjną Bunkra Sztuki w przestrzeni architektonicznej i otoczenia w odniesieniu do tradycji, kontekstu miejsca i miasta.

Budynek Bunkra Sztuki. W latach 50. w Krakowie powstał jeden z najnowocześniejszych budynków – Biuro Wystaw Artystycznych obecnie nazywany Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Architektką Pawilonu Wystawowego otwartego przy krakowskich Plantach w 1965 roku była Krystyna Tołłoczko-Różyska (1909-2001). Był to jeden z pierwszych w Polsce obiektów zbudowanych wyłącznie dla celów eksponowania sztuki nowoczesnej po II Wojnie Światowej. Pomimo przejściowych trudności w realizacji projektu, wynikających ze specyfiki lat 60., budynek jest wyjątkowy pod względem propozycji przestrzeni wystawienniczej. Wpisany na stałe w krajobraz Krakowa budynek Bunkra Sztuki do lat 90. XX wieku był jedyną realizacją nowoczesnej architektury w obrębie Starego Miasta. Dzięki precyzyjnemu uwzględnieniu w projekcie kontekstu miejsca, udało się zintegrować Pawilon z jego historycznym otoczeniem, wdrażając przy tym wszelkie, podyktowane funkcjonalistycznym porządkiem, założenia. W atmosferze nieustannych zmian obejmujących społeczeństwo, przestrzeń miejską oraz sposób jej postrzegania pojawia się pytanie nad współczesną funkcją ekspozycyjną Bunkra Sztuki w przestrzeni architektonicznej w odniesieniu do tradycji oraz kontekstu miejsca. Nieprzypadkowo problem ten stał się tematem konkursu projektowego oraz konferencji naukowej III Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz, które w tym roku odbędzie się pod hasłem Space reloading.

Konferencja naukowa Space reloading. W ramach Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz odbędzie się konferencja naukowa poświęcona szeroko rozumianej architekturze Bunkra Sztuki, jako istotnego elementu wnętrza miasta. Konferencja skierowana jest do twórców, naukowców oraz instytucji naukowych. Gospodarzem konferencji jest Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, zaś zaproszonymi gośćmi są przedstawiciele innych uczelni artystycznych z Polski, Włoch, Francji, Węgier oraz Niemiec, m.in. z Accademia di Brera w Mediolanie oraz z Hogeschool KASK w Gandawie. Podczas spotkania uczestnicy konferencji będą dzielić się wiedzą i doświadczeniami na temat rozwiązań we współczesnej przestrzeni publicznej dotyczących architektury pełniącej funkcję ekspozycyjną. Postarają się odpowiedzieć również na kluczowe pytanie: w jaki sposób należy dostosować późno modernistyczny obiekt, jakim jest Bunkier Sztuki do postnowoczesnych zapotrzebowań kulturowych?

Konkurs i wystawa prac studenckich. Szeroko rozumiana architektura Galerii Bunkier Sztuki jest również tematem konkursowych projektów studenckich. Prace oceni jury w składzie: prof. Stanisław Tabisz (Rektor ASP w Krakowie), prof. Piotr Bożyk (Prorektor ASP w Krakowie), prof. zw. dr hab. inż. arch. Andrzej Wyżykowski (Główny Architekt Miasta Krakowa 2002-2014), dr Piotr Kwasieborski (Dziekan Wydziału Architektury Wnętrz, ASP w Warszawie), dr hab. Tadeusz Pietrzkiewicz (Prodziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa, ASP w Gdańsku), dr Agnieszka Łakoma (Główny Plastyk Miasta Krakowa), Małgorzata Tomczak (redaktor naczelna Architektura&Biznes), Piotr Cypryański (Dyrektor Galerii Bunkier Sztuki), Ewa Tatar (Kuratorka Galerii Bunkier Sztuki). Dodatkowo, na projekty zaprezentowane na wystawie po raz pierwszy będzie mogła zagłosować także publiczność poprzez oddanie głosu na wybraną pracę na stronie inaw.pl.

Najlepsze projekty zgłoszone do konkursu zaprezentowane zostaną podczas wernisażu otwierającego wystawę Space reloading, który odbędzie się 6 marca o godzinie 19.00. Podczas tego wieczoru, jak i przez kolejne dziesięć dni (do 16 marca), będzie można je oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki.

III Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz
6-16 marca 2014 r.
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3a
Kraków

Dodaj komentarz