• 2014-03-01

Specjalny tramwaj przypomni o rocznicy utworzenia getta w Krakowie

3 marca mija rocznica utworzenia w Krakowie getta. Z tej okazji Żydowskie Muzeum Galicja zaprasza do specjalnego tramwaju, który kursować będzie w okolicy dawnej żydowskiej dzielnicy od godz. 15.00.

Rocznica utworzenia getta w Krakowie – plakat (źródło: materiały prasowe)

Rocznica utworzenia getta w Krakowie – plakat (źródło: materiały prasowe)

3 marca 1941, zgodnie z rozkazem Otto Wachtera, gubernatora dystryktu krakowskiego, wszyscy pozostający jeszcze w Krakowie Żydzi zostali wysiedleni do żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej (getta). Utworzone przez niemieckie władze okupacyjne getto w Podgórzu obejmowało zaledwie kilka ulic, przy których stało 320 przeważnie jednopiętrowych domów, do tej pory zamieszkiwanych przez około 3 tys. ludzi. Teraz na tym terenie miało przebywać ok. 17 tys. osób. Większość z nich została w kolejnych latach zamordowana w obozach zagłady, obozach koncentracyjnych, na ulicach getta.

Chcąc upamiętnić to wydarzenie, Żydowskie Muzeum Galicja zaprasza wszystkich do podróży w przeszłość. Od godziny 15.00 na trasie przebiegającej blisko granic dawnego getta kursować będzie zabytkowy tramwaj, w którym Pan Radosław Krzyżowski, aktor Teatru im. J. Słowackiego, czytać będzie wspomnienia osób, które trafiły do getta. Z głośników popłyną pieśni Mordechaja Gebirtiga, urodzonego na Kazimierzu twórcy, który został zamordowany w krakowskim getcie.

Rocznica utworzenia getta w Krakowie
3 marca 2014 roku, godz. 15.00
Kraków

Dodaj komentarz