Laureaci XXIV Biennale Ekslibrisu Współczesnego w Wozowni

Od 7 marca w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu będzie można oglądać wystawę prac laureatów XXIV Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu Współczesnego (Malbork 2013) pt. Mistrzowie Ekslibrisu.

Autor: Vladimir Zujev, z Archiwum Muzeum Zamkowego w Malborku, fot. Lech Okoński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Vladimir Zujev, z Archiwum Muzeum Zamkowego w Malborku, fot. Lech Okoński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizatorem XXIV Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu Współczesnego jest Muzeum Zamkowe w Malborku, które z toruńską Galerią łączy długoletnia współpraca w zakresie promowania sztuki ekslibrisu. Tym razem Wozownia nie prezentuje całej wystawy pokonkursowej, a jedynie zestaw 53 rycin laureatów ubiegłorocznego Biennale. Jury XXIV Biennale, wyróżniło nagrodami i medalami 9 spośród 190 grafików zakwalifikowanych do udziału w wystawie.

Uhonorowani graficy należą od wielu lat do światowej czołówki artystów, którzy w dziedzinie ekslibrisu utrwalili swoją odrębną pozycję, jak: Vladimir Zujev z Rosji, Jiři Brázda Czech, Konstantin Kalynovych z Ukrainy i Malou Oi Yee Hung z Chin, czy poznańska graficzka Hanna T. Głowacka. Twórczość autorów prezentowanych dzieł mieści się w nurcie sztuki preferującej szlachetne, klasyczne rzemiosło i czytelny przekaz myśli o metaforyczno-symbolicznym znaczeniu, który oscyluje wokół najważniejszego tematu jakim jest człowiek. Miniaturowe dzieła sztuki fascynują wyrafinowaną stylistyką i wirtuozerią warsztatową.

Na przestrzeni 50-letniej historii malborskiego Biennale Ekslibrisu widać, jak wielkie zmiany dokonały się w tej dziedzinie sztuki graficznej. Z dedykowanego znaku własności książki, wyrażonym w latach 60. i 70. przy pomocy powściągliwych, literniczych kompozycji, wycinanych w desce lub linoleum, ekslibris przeobraził się w fascynujące wielowątkowe obrazy, mistrzowsko cięte w metalu i trawione walorowo, z zastosowaniem kilku technik graficznych w jednej odbitce. Ten powolny proces ewolucji ekslibrisu, idący w kierunku wyzwolenia go spod zbyt kategorycznej presji użytkowości (wklejania do książek), podniósł tę formę graficzną do rangi dzieła sztuki i spowodował, że ekslibris zaczął funkcjonować jako samodzielna dedykacyjna miniatura graficzna.

(wybór z materiałów informacyjnych od Kustosza Kolekcji Ekslibrisu Muzeum Zamkowego w Malborku, Bogumiły Omieczyńskiej)

Laureaci XXIV Biennale Ekslibrisu:

  • I Nagroda – Jiři Brázda (Czechy)
  • II Nagroda – Hanna T. Głowacka (Polska)
  • III Nagroda – Miroslav Hlinka (Czechy)

Medal honorowy: Jiři Brázda, Hanna T. Głowacka, Miroslav Hlinka (Czechy), Malou Oi Yee Hung (Chiny), Jaroslav Kachmar (Ukraina), Konstantin Kalynovych (Ukraina), Pietro Paolo Tarasco (Włochy), Yulian Yordanov (Bułgaria), Vladimir Zujev (Rosja)

Nagroda Prezesa Związku Polskich Artystów Plastyków: Roman Sustov (Białoruś)
Nagroda Burmistrza Miasta Malborka: Pietro Paolo Tarasco

Wyróżnienia im. Henryka Feilhauera ufundowane przez Halinę i Romana Micińskich:

  • I Wyróżnienie – Ryszard Baloń
  • II Wyróżnienie ex quo – Lembit Löhmus (Estonia) i Jan Walkiewicz

Nagroda Dyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku: Hanna T. Głowacka
Nagroda Towarzystwa Bibliofilów Polskich w Warszawie: Jan Walkiewicz
Medal Pamiątkowy im. Janusza Mikołaja Szymańskiego ufundowany przez Barbarę Klein-Szymańską: Piotr Gojowy

Mistrzowie Ekslibrisu. Laureaci XXIV Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu Współczesnego, Malbork 2013
Wernisaż: 7 marca 2014 roku, godz. 16.00
Wystawa potrwa do 23 marca 2014 roku
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

Dodaj komentarz