Swell Mateusza Sarełło w finale Pictures of the Year International

Książka autorstwa absolwenta Akademii Fotografii – Mateusza Sarełło, znalazła się w finale konkursu Pictures of the Year International / kategoria Best Photography Book. To obok książki Karczeby Adama Pańczuka druga polska publikacja nagrodzona w konkursie, a także dzieło tej samej projektantki – Anny Nałęckiej z Tapir Book Design.

Mateusz Sarełło, „Swell” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mateusz Sarełło, „Swell” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jest to kolejne wyróżnienie dla Swell, która zajęła 3. miejsce w konkursie International Photography Awards w Los Angeles w 2013 roku, znalazła się w czołówce prestiżowej listy Best Books of 2013 amerykańskiego magazynu Photo-Eye, a także w finale LensCulture Exposure Awards 2013 oraz została opublikowana na wielu fotograficznych portalach i blogach, otrzymała wiele pozytywnych recenzji. Pierwszy nakład Swell został już wyczerpany, ale w związku z dużym zainteresowaniem książką autor wspólnie z wydawcą podjęli decyzję o wydaniu drugiego nakładu. Ukaże się on na rynku w połowie marca.

Swell to historia o rozstaniu i nieakceptowanej samotności. O powrotach do tych samych miejsc i wspomnieniach, które nie dają spokoju. Początkowo miał być projekt dokumentalny o Morzu Bałtyckim. Powstał więc plan, przemyślana forma, zakreślone na mapie miejsca, które trzeba odwiedzić. Zdjęcia powstawały podczas wspólnych wyjazdów. Chwilę później było już ostatnie wspólne zdjęcie – i portret na zniszczonym przez laboranta negatywie. Projekt przestał się liczyć, a wizyty nad morzem były już tylko ucieczką od codzienności. Z pierwszych podróży zostało kilkanaście kolorowych widokówek. To one są początkiem tej historii. Końca jeszcze nie ma. Jesteśmy gdzieś w połowie drogi.

Mateusz Sarełło (ur. 1978, Warszawa) – absolwent Akademii Fotografii w Warszawie. Członek agencji Napo Images (Napo Mentor Program). Autor książki Swell, która otrzymała trzecią nagrodę na International Photography Awards w 2013 roku i znalazła się na prestiżowej liście Best Books of 2013 magazynu Photo-Eye. Nagradzany i wyróżniany w wielu konkursach, m.in.: FotoWeekDC International Awards, PDN Photo Annual, Prix de la Photographie Paris, International Photography Awards, FotoVisura Grant oraz International Photography Festival Organ Vida Prize. Finalista Lens Culture Exposure Awards, Lucie Foundation Scholarship i Grand Press Photo. Wystawiał m.in. podczas Chobi Mela International Fesitval of Photography w Bangladeszu oraz FotoWeekDC w Waszyngtonie, w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie (Miesiąc Fotografii w Krakowie), Karas Gallery w Zagrzebiu (International Photography Festival Organ Vida), Galerii Pauza w Krakowie, Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, Leica Gallery w Warszawie, Galerii Obok ZPAF w Warszawie, Gallery of Photography w Dublinie, Gallery Nine w Belfaście, Splashlight Studios w Nowym Jorku. Publikacje m.in. w Lens Culture, GUP Magazine, Foto8, PDN – Photo District News, Blow Magazine, Archivo Magazine, Der Greif Magazine, F-Stop Magazine, Prism Magazine, Exklusiv, Here, Flip Magazine, 5klatek, Doc! Photo Magazine i Private Photo Review.

88 stron, 42 zdjęcia
twarda oprawa, 172 x 207 mm

Zdjęcia: Mateusz Sarełło
Tekst: Kuba Rubaj & Mateusz Sarełło
Kurator & foto edycja: Michał Łuczak
Projekt: Ania Nałęcka / Tapir Book Design
Nakład: 350 sztuk, w tym 300 numerowanych
Wydawca: Instytut Kultury Wizualnej
Warszawa 2013, ISBN 978-83-63025-16-8

Mateusz Sarełło, Swell
Finał konkursu Pictures of the Year International / kategoria Best Photography Book

Dodaj komentarz