• 2014-03-01

Józef Chełmoński na rocznicę w Muzeum Miasta Łodzi

Do końca kwietnia w Muzeum Miasta Łodzi można oglądać obraz Józefa Chełmońskiego pt. Przed karczmą. Ekspozycja towarzyszy obchodom stulecia śmierci artysty, której rocznica przypada 6 kwietnia.

Józef Chełmoński „Przed karczmą”, 1879, olej na płótnie, 40x107,5 cm, fot. B. Szafrańska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Józef Chełmoński „Przed karczmą”, 1879, olej na płótnie, 40x107,5 cm, fot. B. Szafrańska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Według Adama Konopackiego, autora ekspertyzy, obraz ten jest malarskim szkicem do niezachowanej (zaginionej?) wersji Przed karczmą i powstał w Paryżu, gdzie artysta mieszkał w latach 1875-1887. W tym okresie Chełmoński malował głównie rozbudowane sceny rodzajowe z życia polskiej i ukraińskiej wsi, w efektowny sposób oddając ich egzotykę, żywiołowość i bujny koloryt, co znalazło uznanie u publiczności i zapewniało popyt na jego prace.

Obok dzieł wybitnych, takich jak znana wersja Przed karczmą (1877, własność Muzeum Narodowego w Warszawie), Noc na Ukrainie (1877), Wywczasy końskie (1879), Powrót z balu (1879) czy słynna Czwórka (1881) realizował też obrazy słabsze warsztatowo, mniej dopracowane formalnie i powielające wcześniejsze układy kompozycyjne. Do tych drugich zaliczyć należy prezentowany obraz, choć jednocześnie nie można odmówić mu typowej dla artysty lekko przytłumionej i wysmakowanej kolorystyki, precyzji w budowaniu przestrzeni walorem oraz ekspresji, widocznej zwłaszcza w przedstawieniu koni.

Józef Chełmoński, Przed karczmą, 1877-79, olej, płótno, własność prywatna
Obraz można oglądać do końca kwietnia 2014 roku
Muzeum Miasta Łodzi, Galeria Mistrzów Polskich
Pałac Poznańskich
Łódź

Dodaj komentarz