Nowa Huta: Redefinicja – rusza konkurs Fresh Zone

Nowa Huta: Redefinicja – to temat przewodni tegorocznej, 5. edycji konkursu Fresh Zone w ramach Grolsch ArtBoom Festivalu w Krakowie, w którym nagrodą jest możliwość zrealizowania autorskiego projektu w przestrzeni publicznej Krakowa. Zgłoszenia trwają do 23 kwietnia. Autorzy trzech najciekawszych prac otrzymają po pięć tysięcy złotych na ich realizację w czasie festiwalu (6-22 czerwca 2014 r.) na terenie Nowej Huty.

Konkurs Fresh Zone, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konkurs Fresh Zone, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W czasie tegorocznej edycji Grolsch ArtBoom Festivalu organizatorzy skupią się na Nowej Hucie, w kontekście idealnego SocCity. Nowa Huta, stworzona by imponować, zachwyca układem gwiazdy, szerokimi alejami, dbałością o detal, wspaniałymi wnętrzami w budynkach użyteczności publicznej, kinami Świt i Światowid, Teatrem Ludowym i in. Lokując działania w tym miejscu organizatorzy Grolsch ArtBoom Festivalu chcą współdziałać z mieszkańcami dzielnicy; ich celem jest aktywizacja społeczności lokalnej. Wiele z projektów nie będzie mogło się odbyć bez współpracy z lokalnymi aktywistami, autorytetami oraz osobami i instytucjami posiadającymi doświadczenie w działaniach artystycznych, kulturalnych i społecznych.

Konkurs Fresh Zone stworzono z myślą o najmłodszym pokoleniu artystów debiutujących w świecie sztuki i jego celem jest umożliwienie im prezentacji swoich prac. Tak jak w poprzednich edycjach, także w tym roku w konkursie mogą wziąć udział zarówno interdyscyplinarne kolektywy, jak i indywidualni artyści. Co ważne, żaden z uczestników w chwili składania dokumentacji konkursowej nie może mieć więcej niż 30 lat.

Projekty konkursowe mogą nadsyłać Ci, dla których pejzaż miejski jest interesującym miejscem do prezentowania szerszej publiczności sztuki współczesnej. Zwycięzców wyłoni interdyscyplinarne jury, którego przewodniczącym jest Mirosław Bałka. Jak co roku, w wyborze prac dominującymi kryteriami będą aspekt społeczny, uwzględnienie charakteru i specyfiki miejsca realizacji projektu, jego innowacyjność oraz twórcze nawiązanie do tematu przewodniego konkursu: Nowa Huta: Redefinicja.

Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie trzy prace wykonane w dowolnej formie i technice. Do projektu należy dołączyć: krótki opis merytoryczny, specyfikację techniczną, opis realizacji, uzasadnienie wyboru miejsca realizacji projektu i jego wizualizację w konkretnej przestrzeni Nowej Huty (plik graficzny w formacie pdf lub jpg), a także plan działania związany z próbą pozyskania aprobaty i wsparcia ze strony użytkowników przestrzeni, w której zrealizowany zostanie projekt. Dodatkowo należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, a całość przesłać do 23 kwietnia na adres: freshzone@artboomfestival.pl. Projekt konkursowy musi powstać specjalnie na Fresh Zone, nie może być wcześniej zgłoszony ani prezentowany w innym konkursie.

Grolsch ArtBoom Festival – to największe i najważniejsze wydarzenie prezentujące w Krakowie sztukę współczesną, zarówno polską, jak i zagraniczną. Spośród innych festiwali poświęconych sztuce wyróżnia go to, że dzieła przygotowane na festiwal są prezentowane w przestrzeni publicznej miasta, dzięki czemu może zobaczyć je każdy – nie tylko osoby związane ze środowiskiem sztuki. Dzieła wchodzą w interakcję z otoczeniem i pobudzają przechodniów do refleksji nad rzeczywistością. Co roku w czerwcu, w Krakowie swoje projekty prezentują najwybitniejsi i najciekawsi współcześni twórcy. Dotychczas byli wśród nich m.in. Jenny Holzer, David Černý, Pavel Büchler, Marcin Maciejowski, Pipilotti Rist, Joanna Rajkowska, Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Grzegorz Sztwiertnia, Grupa Twożywo, Guy Ben-Ner, Robert Kuśmirowski i Grzegorz Drozd. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Małgorzata Gołębiewska, a organizuje go Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Konkurs Fresh Zone
Zgłoszenia są przyjmowane do 23 kwietnia 2014 roku
Grolsch ArtBoom Festival w Krakowie

Dodaj komentarz