• 2014-03-01

II Festiwal Muzyki Współczesnej im. W. Kilara

Jopek, Pasiecznik, Stankiewicz, Živković uczczą pamięć Maestro Kilara. Tegoroczny Festiwal Muzyki Współczesnej w Gorzowie Wielkopolskim rozpocznie się 16 maja.

Święto Muzyki Współczesnej w Gorzowie Wielkopolskim odbędzie się w maju 2014 roku już po raz drugi. Festiwalowa formuła sprawiła, że program tegorocznej edycji zapowiada się niezwykle atrakcyjnie i różnorodnie, a obok wydarzeń dedykowanych wyłącznie muzyce współczesnej pojawią się miedzy innymi brzmienia jazzowe.

W ciągu 8 dni – od 16 do 23 maja – odbędą się koncerty symfoniczne z udziałem m.in. znakomitej Olgi Pasiecznik, kameralne, recitale, warsztaty i projekty artystyczne, które w ostatnim czasie zostały zauważone nie tylko w Polsce. Jedną z gwiazd, jakie pojawią się w tym roku na festiwalu będzie postać niezwykła na polskiej scenie muzycznej - Anna Maria Jopek. Zaprezentuje się wraz z zespołem w projekcie Polanna, określanym jako poszukiwania istoty duszy polskiej w muzyce i nowe spojrzenie na piękne i ważne momenty w dziejach polskiej muzyki – od Wacława z Szamotuł, przez stare pieśni ludowe, Stanisława Moniuszkę, Mieczysława Karłowicza, aż po Karola Szymanowskiego i Skaldów.

Na estradzie CEA-Filharmonii Gorzowskiej zagra także postać polskiej pianistyki jazzowej, która elektryzuje mistrzostwem improwizacji i jazzowego feelingu – Kuba Stankiewicz. Wybór programu był natychmiastowy i oczywisty – projekt Kilar, czyli jazzowe improwizacje Kuby Stankiewicza w oparciu o tematy filmowe Wojciecha Kilara (Rodzina Połanieckich, Ziemia obiecana, Cwał, Kronika wypadków miłosnych, Przygody pana Michała). Muzyka piękna, mądra i niezwykle emocjonalna.

Dla ortodoksyjnych fanów muzyki współczesnej prawdziwą niespodzianką będzie spotkanie z jedną z największych osobowości współczesnej muzyki perkusyjnej, wirtuozem marimby i kompozytorem – Jovanem Nebojsą Zivkovicem. Wydarzeniem festiwalu będzie też z pewnością występ Olgi Pasiecznik i jej interpretacja Chantefleurs et Chantefables Witolda Lutosławskiego.

Wydarzenia artystyczne zaplanowane w ramach organizacji II Festiwalu Muzyki Współczesnej im. W. Kilara.:

II Festiwal Muzyki Współczesnej im. W. Kilara
od 16 do 23 maja 2014 roku
Gorzów Wielkopolski

Dodaj komentarz