• 2014-03-01

Epitafium dla władzy

Teatr Gdynia Główna i Miasto Gdynia zapraszają na premierę Epitafium dla władzy inspirowane myślą Cesarza Ryszarda Kapuścińskiego w reżyserii Ewy Ignaczak, która odbędzie się 7 i 8 marca.

„Epitafium dla władzy" (źródło: mat. prasowe)

„Epitafium dla władzy" (źródło: mat. prasowe)

Kim jesteście? Tymi czy tamtymi?
Żadnych adresów, ani nazwisk, ani nawet nie opisywać twarzy,
ani, że wysoki, że niski, że chudy,
czoło jakie,
że ręce mu, że spojrzenie, a nogi to, kolana,
już nie ma przed kim na kolanach…

Ryszard Kapuściński – współczesna ikona literatury faktu, mistrz reportażu, który nadał mu wymiar literacki. Jedno z jego najbardziej znanych dzieł – Cesarz, stało się inspiracją do podjęcia teatralnego dialogu z zawartą w nim myślą. Spektakl Epitafium dla władzy stanowi wielopoziomowe wyzwanie – adaptacyjne, reżyserskie, aktorskie. Uniwersalna opowieść o mechanizmach władzy, niezwykle rzadko przenoszona na scenę, zadaje pytania, na które odpowiedzi udzielają nieliczni, a uchyla się od niej zbyt wielu.

Łukasz Dobrowolski – student South Baltic Academy of Independent Theatre oraz skandynawistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Wystąpił w spektaklu Cząstki Kordiana. Warsztat. w reżyserii Bartosza Zaczykiewicza oraz w Co się przyśniło Gregorowi, że zaspał w reżyserii Alessandry Cali, Arūnasa Mozerisa i Christoffera Tagessona pod opieką artystyczną Ewy Ignaczak.

Wojciech Jaworski – aktor, absolwent olsztyńskiego Studium Aktorskiego im. A. Sewruka. Występował m.in. w teatrach państwowych w Olsztynie, w Gdańsku, w  w Gorzowie Wlkp. oraz w Gnieźnie. Związany z trójmiejską sceną off-ową; wystąpił w monodramie Ścianananaświat w reż. Ewy Ignaczak. Uczestnik licznych projektów realizowanych poza instytucjami m.in. South Baltic Academy of Independent Theater oraz Sopot Non-Fiction.

Piotr Srebrowski – aktor-lalkarz, reżyser, absolwent PWST w Krakowie, Filia we Wrocławiu na Wydziale Lalkarskim; od 2011 roku związany z Trójmiastem, gdzie zrealizował kilkanaście premier; współpracował m. in. z Teatrem Stajnia Pegaza, Teatrem Miniaturą, Gdyńskim Centrum Kultury, sceną SAM i FSC oraz Teatrem Stacja Szamocin; w Teatrze Gdynia Główna zadebiutował w roli reżysera spektaklem Wielkie Ciasto.

Ewa Ignaczak – reżyserka teatralna, scenarzystka, animatorka kultury, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Założycielka Sceny Teatralnej Żak w Gdańsku, Sceny na Piętrze w Elblągu oraz Teatru Stajnia Pegaza, z którym zrealizowała ponad 40 premier. W 2003 roku założyła Sopocką Scenę Off de BICZ. Pomysłodawczyni i organizatorka licznych projektów teatralnych, polskich jak i zagranicznych. Laureatka wielu festiwali w kraju i zagranicą.

Epitafium dla władzy

scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
obsada: Łukasz Dobrowolski, Wojciech Jaworski, Piotr Srebrowski
produkcja: Teatr Gdynia Główna

Premiera: 7 i 8 marca 2014 r., godz. 19.00
Kolejne spektakle: 9, 14 i 15 marca oraz 4 i 5 kwietnia o godz. 19

Teatr Gdynia Główna
Plac Konstytucji 1 Gdynia
Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)

Dodaj komentarz