Drago Jančar – Widziałem ją tej nocy

3 marca nakładem Wydawnictwa Czarne ukaże się powieść słoweńskiego pisarza Drago Jančara Widziałem ją tej nocy.

Drago Jančar „Widziałem ją tej nocy” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Drago Jančar „Widziałem ją tej nocy” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Piękna Veronika Zarnik, młoda mężatka z porządnej mieszczańskiej rodziny, żywiołowa i beztroska, nie zważała na konwenanse i szła zawsze za głosem serca. Czasem samolubna, ale nigdy bezduszna, przyciągała jak magnes. Żyła w niespokojnych czasach. Pewnego dnia po prostu zniknęła w odmętach historii.

O jej życiu i tajemniczym zaginięciu mówi pięć osób: to pięć opowieści, pięć perspektyw, które składają się na jedną historię, piękną, poruszającą, tragiczną, z burzliwymi dziejami wojennej Słowenii w tle.

Za Widziałem ją tej nocy Drago Jančar, jeden z najwybitniejszych współczesnych słoweńskich pisarzy, otrzymał Nagrodę Kresnik za najlepszą powieść 2010 roku.

Książka Jančara intryguje od samego początku, najpierw czytamy ją jak romans, potem pojawiają się kolejne warstwy – portret przedwojennej Jugosławii, życie niezależnej kobiety niepasującej do tamtych czasów, wreszcie opowieść o mechanizmach wojny, przemocy i pamięci. Ta przejmująca powieść zostawia nas z pytaniem: czy najbardziej żałujemy tego, czego nie zrobiliśmy, czy przeciwnie, potrafimy zapomnieć to, co jest dla nas niewygodne?

Justyna Sobolewska

Drago Jančar Widziałem ją tej nocy
Premiera: 3 marca 2014 roku
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz