• 2014-02-28

Wyspa Marivaux w Teatrze Wybrzeże

W Teatrze Wybrzeże trwają próby do Wyspy Marivaux, inscenizacji łączącej Spór, Triumf miłości, Wyspę niewolników Pierre’a de Marivaux w przekładzie Ewy Bułhak. Premiera spektaklu, który reżyseruje Iwo Vedral ,odbędzie się 21 marca w Gdańsku.

„Wyspa Marivaux", zdjęcie z próby czytanej, autor Dominik Werner (źródło: mat. prasowe)

„Wyspa Marivaux", zdjęcie z próby czytanej, autor Dominik Werner (źródło: mat. prasowe)

Wyspa Marivaux, a na niej trzy klasyczne, fascynujące, rzadko lub w ogóle u nas nie grane teksty: Spór, Triumf miłości, Wyspę niewolników. U Marivaux pobrzmiewają echa Shakespeare’a, Goldoniego, Moliera, ma on jednak na tyle własny charakter pisma, że tworzy dzieła oryginalne i osobne. Arlekin niby ciągle bawi, próżne Damy szukają miłości, odważni Kawalerowie wyznają im swoje uczucia, ale bal ewidentnie zmierza ku końcowi. Horyzont staje się zamazany. Zabawa ustępuje bezwzględnemu okrucieństwu i uprzedmiotowieniu. Wyspa jest w stanie wyjątkowym. Gramy w zadawanie sobie ran. Dla rozrywki?

Iwo Vedral o spektaklu:

Świat Marivaux jest pozbawiony molierowskiego dydaktyzmu, konturu społecznej krytyki. Czerpie z bogatej tradycji toposu wyspy z jej newralgiczną rozpiętością pomiędzy arkadyjskim domysłem a rozczarowaniem. Marivaux gubi swoje postaci w nadchodzącej dekadencji. Zaludnia Wyspę zaskakująco współczesnymi wyrzutkami. Nienasycenie, niewolnictwo, uzależnienie, głód – to karty w grze, w której wygraną jest wolność wyboru, a ta okazuje się największą pułapką.

„Wyspa Marivaux", portret reżysera Iwa Vedrala, autor Dominik Werner (źródło: mat. prasowe)

„Wyspa Marivaux", portret reżysera Iwa Vedrala, autor Dominik Werner (źródło: mat. prasowe)

Pierre de Marivaux (ur. 1688, zm. 1763) – jeden z najwybitniejszego francuskich pisarzy i dramaturgów XVIII wieku. Pisał komedie dla Comédie-Française i Comédie-Italienne. Do jego najważniejszych dzieł należą: PUŁAPKA MIŁOŚCI oraz IGRASZKI TRAFU I MIŁOŚCI. Marivaux jest także autorem dwóch niedokończonych powieści psychologiczno-obyczajowych ŻYCIE MARIANNY i KARIERA WIEŚNIAKA. Uprawiał w swej twórczości gatunek zbliżony do madrygału i komedii salonowej. Styl, jakim się posługiwał (połączenie uczuciowości, dowcipu i ironii), został nazwany od jego nazwiska “marivaudage”. Jego twórczość wywarła wielki wpływ na późniejszych pisarzy, m.in. Stendhala.

Iwo Vedral (ur. 1977) – reżyser. Studiował na Wydziale Filologii Polskiej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Debiutował PUZZLAMI Szymona Wróblewskiego (Stary Teatr w Krakowie, 2005). Zrealizował między innymi PODRÓŻ POŚLUBNĄ Władimira Sorokina (Teatr im. Norwida w Jeleniej Górze, 2007,) MADONNĘ Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, 2010) oraz ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA Arthura Millera (Teatr Dramatyczny im. Węgierki w Białymstoku, 2013). W Teatrze Wybrzeże wyreżyserował dotychczas ŁUP Joe Ortona (2009) oraz SOLNESSA Henrika Ibsena (2011). Stypendysta Ministra Kultury.

Pierre de Marivaux

Wyspa Mariavaux: Spór, Triumf miłości, Wyspa niewolników

Przekład: Ewa Bułhak
Reżyseria: Iwo Vedral
Scenografia: Marcin Chlanda
Kostiumy: Konrad Parol
Inspicjent, sufler: Agnieszka Szczepaniak

W spektaklu występują: Dorota Androsz, Agata Bykowska, Katarzyna Figura, Anna Kociarz, Krzysztof Matuszewski, Marek Tynda, Piotr Witkowski oraz – po raz pierwszy na scenie Wybrzeża Monika Janeczek (AT) i Jakub Mróz.

Premiera: 21 marca 2014 roku na Scenie Kameralnej
Kolejne spektakle: 22, 23, 24 marca oraz 21, 22, 23, 24, 25, 26 i 27 kwietnia
Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Dodaj komentarz