River of Opportunities // Rzeki możliwości

13 i 14 marca Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza do udziału w seminarium i warsztatach, stanowiących europejską inaugurację międzynarodowego projektu River of Opportunities // Rzeki możliwości z udziałem przedstawicieli 10 europejskich miast nadrzecznych.

River // Cities (źródło: materiały prasowe organizatora)

River // Cities (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przestrzeń publiczna to dobro wspólne mieszkańców miast, a to w jaki sposób przestrzenie publiczne są zarządzane i wykorzystywane mówi wiele o trendach społecznych, zaangażowaniu społecznym i poczuciu przynależności mieszkańców do miasta. Specjalnym rodzajem miejskiej przestrzeni publicznej jest rzeka i strefa nadwodna, które powinny stanowić serce miasta, a zatem prezentować, zarówno mieszkańcom, jak i turystom bogatą ofertę kulturalną. Obszar ten stwarza więc możliwości do długofalowego rozwoju publiczności wydarzeń artystycznych i kulturalnych.

W dzisiejszych czasach, aby dotrzeć do tych publiczności, animatorzy kultury muszą opuścić gmachy swych instytucji i wyjść na zewnątrz – do lokalnej społeczności, w przestrzeń publiczną, niekonwencjonalne miejsca takie jak przestrzenie nadwodne.

Podczas seminarium organizatorzy i uczestnicy zastanowią się m. in. czy już na etapie planowania Młodego Miasta na terenach postoczniowych uwzględnia się rolę jaką w życiu nowej dzielnicy odegrać mogą wydarzenia kulturalne organizowane w przestrzeni waterfrontu i jak na kształt dzielnicy mogłoby wpłynąć planowanie partycypacyjne moderowane przez artystów.

Wstępny program:

13 marca

  • godz. 17.00 – wykład inauguracyjny – Angażowanie szerokiej publiczności do udziału w kulturze – Nowe publiczności dla europejskiej kultury: priorytet EU – Chris Torch, Intercult (Szwecja), członek zarządu sieci Culture Action Europe
  • godz. 17.45-18.45 – Panel: Kultura / Sztuka na nabrzeżach – dlaczego? Budowanie publiczności podczas festiwali i wydarzeń kulturalnych w nadwodnych przestrzeniach publicznych Moderator: Chris Torch. Paneliści: Agnieszka Wlazeł (PL), Adrian Evans (UK), Katia Radchenko (Ukraine), Marcus Schober, Austria. Dyskusja i wykład będą tłumaczone symultanicznie na język polski.
  • godz. 19.00 – Kultura na nabrzeżach: prezentacja nad/wodnych projektów kulturalnych w formie Pecha Kuchy z udziałem partnerów River//Cities, zaproszonych gości i lokalnych działaczy i organizacji z Gdańska.

14 marca

  • godz. 15.00-16.30 – warsztaty i giełda pomysłów: Planowanie strategiczne na rzecz rozwoju publiczności w przestrzeniach nadwodnych – Agata Etmanowicz & Agnieszka Wlazel (PL)
  • godz. 16.30-17.00 – przerwa kawowa
  • godz. 17.00 – 18.30 – Panel: Nowa przestrzeń (bardziej) publiczna? Młode Miasto Gdańsk. Moderator: Maciej Sandecki (Gazeta Wyborcza). Paneliści m. in: przedstawiciel inwestora BPTO (tbc), Jacek Dominiczak (ASP Gdańsk), przedstawiciele instytucji kultury Gdańska
  • godz. 18.30 – podsumowanie – Chris Torch. Dyskusja i podsumowanie będą tłumaczone symultanicznie na język polski.

Konferencja jest rezultatem spotkania sieci River//Cities, w Gdańsku, pt. Tereny Nadrzeczne Przestrzenią Integracji Mieszkańców, w marcu 2010.

Wzięli w niej udział między innymi: organizatorzy The Danube Island Festival – Festiwalu na Wyspie na Dunaju (Wiedeń), The Thames Festival– Festiwal Tamizy, (Londyn), przedstawiciele organizacji kulturalnych i badawczych EGEAC (Lizbona), Citta d’aqua (Wenecja), Intercult (Sztokholm) i wiele innych, a także przedstawiciele z Polski m.in. z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Poznańskiej, Festiwalu Sztuki nad Wisłą Przemiany z Warszawy.

Sieć River//Cities  miała swą inauguracje w październiku 2006 r. w Warszawie. Obecnie skupia 13 organizacji z 10 krajów europejskich. Jej celem jest stworzenie wielu międzynarodowych działań, wymiana pomysłów, projektów, doświadczeń i wiedzy poprzez partnerstwo miast, które są usytuowane na brzegach rzek i pragną wykorzystać ich potencjał dla swego zrównoważonego rozwoju.

Wśród członków River//Cities znajdują się rzeczne festiwale, organizacje badawcze, organizacje, które już realizowały projekty powiązane z rzekami (w tym te, które skupiają się na zagadnieniach urbanistycznych, społecznych oraz środowiskowych) i chcą rozszerzać swoje idee o międzynarodowy kontekst. Struktura działań sieci ma na razie charakter nieformalny. Partnerzy spotykają się dwa – trzy razy do roku w celu wymiany doświadczeń. Planowane są także realizacje wspólnych projektów.

Konferencja River of Opportunities // Rzeki możliwości
13-14 marca 2014 r.
Nadbałtyckie Centrum Kultury
Gdańsk

Dodaj komentarz