Maj Hasager w Forcie Sokolnickiego

Od 28 lutego w Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego w Warszawie można oglądać dwie prace video autorstwa duńskiej artystki Maj Hasager Grudnie – rozmowa przy okrągłym stole i Grudnie – opowiadając historię.

Maj Hasager, „Grudnie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maj Hasager, „Grudnie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace te sytuują naprzeciwko siebie obrazy wykorzystywane w powszechnie znanej narracji historycznej oraz prawdziwe opowieści kobiet, a dotyczące dwóch gdańskich grudni – roku 1970 oraz 1981.

Film Grudnie – rozmowa przy okrągłym stole powstał we współpracy z grupą kobiet biorących udział w warsztatach pisarskich na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Przypomina się tu historie zapomniane, historie z życia codziennego, czasami zabawne, czasami dramatyczne, opowiadane z często pomijanej kobiecej perspektywy.

Drugi film Grudnie – opowiadając historię to czarno-biały obraz zmontowany z archiwalnych zdjęć i filmów dokumentalnych należących do archiwum Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Także tutaj artystka rzuca światło na zapomnianą codzienność, pokazując, jak ważna jest ona w konstruowaniu historii.

Prezentowane na wystawie prace powstały na zamówienie Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku.

Maj Hasager, Grudnie – rozmowa przy okrągłym stole i Grudnie – opowiadając historię
Wernisaż: 28 lutego 2014 roku, godz. 19.00
Wystawę można oglądać do 13 marca 2014 roku
Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego
ul. Czarnieckiego 51, k. Pl. Wilsona
Warszawa, Żoliborz

Dodaj komentarz