• 2014-02-28

Lekcja Niegrzeczności o Emilu ze Smalandii

2 marca o godz. 13.00 na Scenie Dużej Teatru Wybrzeże w Gdańsku odbędzie się trzecia Lekcja Niegrzeczności, której bohaterem będzie Emil z Smalandii Astrid Lindgren.

Pierwsza Lekcja Niegrzeczności w Teatrze Wybrzeże, fot. D. Werner (źródło: materiały prasowe)

Pierwsza Lekcja Niegrzeczności w Teatrze Wybrzeże, fot. D. Werner (źródło: materiały prasowe)

Emil miał pięć lat, był silny jak źrebak i mieszkał w zagrodzie Katthult we wsi Lónneberga w prowincji Smalandia. Kiedy nie wrzeszczał, wyglądał na grzecznego. Miał okrągłe, niebieskie oczy, okrągłą, rumianą twarz i jasne, kędzierzawe włosy. Wszystko to razem wyglądało tak, jakby Emil był prawdziwym aniołkiem. Ale pozory mylą… Z historii o chłopcu dowiemy się o tym, jak Emil utknął w wazie do zupy, gdyż nie chciał, by zmarnował się ostatni łyczek rosołu, wciągnął siostrę na maszt, żeby mogła podziwiać okolicę, po przyjacielsku gonił kota, tylko po to, by sprawdzić, czy ten umie szybko uciekać, czy wyjadł cały zapas kiełbasy ze spiżarni taty. Poznamy kolekcję drewnianych ludków Emila, które ten rzeźbił z drewnianych klocków, w czasie długich godzin, które przesiedział zamknięty w drewutni chroniąc się przed gniewem taty. Słowem – poznamy świat małego urwisa Emila i jego rodzinnej Lónnebergi.

Astrid Lindgren (ur. 1907, zm. 2002) – szwedzka pisarka, jedna z najsłynniejszych współczesnych autorek książek dla dzieci i młodzieży. Napisała blisko czterdzieści książek oraz sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych. Do najbardziej znanych należą Dzieci z Bullerbyn i Pippi Pończoszanka.

Lekcje Niegrzeczności to cykl czytań dla dzieci i młodzieży, których celem jest przybliżenie starszej i nowej literatury w atrakcyjnej, udramatyzowanej formie. Opiekę artystyczną nad cyklem objął Michał Derlatka.

Lekcję poprowadzą: Dorota Androsz, Agata Bykowska, Piotr Biedroń, Michał Kowalski i Piotr Witkowski. Czytanie udźwiękowi Sówka Sowińska.

Trzecia Lekcja Niegrzeczności
2 marca 2014 r., godz. 13.00
Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Dodaj komentarz