• 2014-02-28

Katarzyna Majak z Kobietami Mocy w Poznaniu

Od 21 marca w poznańskiej Galerii Ego będzie można oglądać wystawę fotografii Katarzyny Majak pt. Kobiety Mocy.

Fot. Katarzyna Majak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Katarzyna Majak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kobiety mocy to projekt fotograficzny skupiający się wokół współcześnie istniejących form duchowości. Cykl jest efektem ponad rocznej pracy badawczej Katarzyny Majak, podczas której docierała do przedstawicielek różnorakich odmian duchowości. W tym czasie spotykała się z wiedźmami, uzdrowicielkami, bajarkami, szeptuchami, wizjonerkami, zielarkami, a także artystkami. Przeprowadzała z nimi wywiady, przyglądała się ich codziennemu życiu, próbując dociec w jaki sposób, często archaiczne wierzenia przetrwały w silnie zsekularyzowanym, współczesnym świecie.

Projekt Katarzyny Majak odkrywa bogactwo tradycyjnych wierzeń, a także to, jak przetrwały próbę czasu. Jej dociekania ukazują także silną potrzebę zgłębiania alternatywnej duchowości, wynikającej z tęsknoty za mądrością kobiecą i poszukiwaniem bogactwa duchowego ukrytego wewnątrz mono-religijnego społeczeństwa.

Artystka przełamuje nieufność i lęk związany z tym co nieznane, zarówno dla widza, jak i dla bohaterek swoich fotografii. Przedstawia je jako władczynie swojego losu, posiadające niezwykłą siłę oddziaływania na rzeczywistość, także poprzez fotografię. Intensywnie wpatrzone w widza, nawiązują z nim duchową więź, zapraszają na nowo do tworzenia wzajemnych relacji.

Ekspozycja składa się z dwunastu wybranych fotografii oraz projekcji wideo, dokumentującej rytuały i towarzyszące im modlitwy.

Katarzyna Majak, Kobiety Mocy
Wernisaż: 21 marca 2014 roku, godz. 19.00
Wystawę można oglądać do 30 kwietnia 2014 roku
Galeria Ego w Poznaniu

Dodaj komentarz