Muzealne kreacje w krakowskim MCK

2 marca w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się dzień otwarty wystawy Pamięć. Rejestry i terytoria. W ramach wydarzeń towarzyszących przewidziana jest specjalna, trwająca jeden dzień wystawa, otwarta dyskusja o alternatywnych muzeach, zwiedzanie wystawy Pamięć. Rejestry i terytoria z kuratorkami oraz wyjątkowe warsztaty plastyczne dla dzieci.

Paulina Poczęta, „Kolekcja skarpet” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paulina Poczęta, „Kolekcja skarpet” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Idea jednodniowego muzeum jest rozwinięciem refleksji nad alternatywnymi formami gromadzenia i eksponowania zbiorów. Coraz częściej obserwujemy nowe modele muzeów – internetowe, mówione, bez stałej siedziby. Organizatorzy chcą przyjrzeć się tym trendom, szczególnie w kontekście prezentowanej w Galerii MCK wystawy Pamięć. Rejestry i terytoria. Na jednodniowej wystawie znajdą się zarówno dzieła sztuki, jak i zbiory mniej typowe – przedmioty osobliwe, zabawne i frapujące. Są gromadzone z pasją jako wyraz pamięci miejsc, zdarzeń, rzeczy, osób, niekoniecznie w celu ich prezentacji szerokiej publiczności. Muzeum jednodniowe będzie okazją do dyskusji nad koncepcją muzeum dzisiaj i jego miejscem we współczesnej kulturze.  Wszyscy, którzy zwiedzą specjalną wystawę, otrzymają upominek.

Program:

  • godz. 12.00 – zwiedzanie wystawy z kuratorem
  • godz. 12.00 – 14.00 – Tworzę własne muzeum – warsztaty plastyczne dla dzieci (obowiązują zapisy: warsztaty@mck.krakow.pl)
  • godz. 14.00 – zwiedzanie wystawy z kuratorem
  • godz. 16.00 – zwiedzanie wystawy w języku angielskim i polskim
  • godz. 17.00 – zwiedzanie Muzeum jednodniowego w towarzystwie właścicieli kolekcji
  • godz. 18.00 – Alternatywne muzea – nieformalna dyskusja w gronie twórców, entuzjastów, badaczy i krytyków alternatywnych modeli muzeów

Tego dnia na wystawę oraz na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Paulina Poczęta, „Kolekcja skarpet” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paulina Poczęta, „Kolekcja skarpet” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jednodniowe muzeum – wystawa – muzeum jednodniowe to trwająca zaledwie kilka godzin wystawa prywatnych, krakowskich kolekcji – przedmiotów ciekawych, zaskakujących czy artystycznych – która wypełni nie-wystawowe przestrzenie Międzynarodowego Centrum Kultury – sale spotkań, foyer, hol, a nawet kładkę nad patio i windy. Trasa zwiedzania wiedzie przez 4 działy: Prehistoria, Ko-lekcja, Muzeum o mnie, Bez przedmiotu. Układają się one w opowieść o przemianach, jakie zachodzą w sposobie funkcjonowania muzeum. Pokazana zostanie m.in. kolekcja przetartych skarpetek, które zostały zaaranżowane jako dzieła sztuki, kolekcja plastikowych figurek zwierząt, kolekcja ekslibrisów i kolekcja jednego koloru.

Muzeom wyznaczono zadanie gromadzenia, ochrony i informowania o zarówno materialnych, jak i niematerialnych dobrach dziedzictwa naturalnego i kulturalnego. Muzeum jednodniowe, choć w niewielkiej skali, spełnia te funkcje. Jednak jego największą siłą jest to, że nie jest instytucją, tylko wydarzeniem. Podobne akcje dzieją się na całym świecie. Na pierwszym planie znajdują się ludzie, którzy przynoszą nie tylko przedmioty, ale także związane z nimi historie. Dzięki temu Muzeum jednodniowe eksploruje margines działalności muzealnej, poza oficjalnymi listami zabytków czy spisami dzieł sztuki. Tak jak muzeum klasyczne, to efemeryczne gromadzi pamięć, lecz nie tę wspólną, tylko indywidualną, która jeszcze nie stała się częścią zbiorowości. Być może obiekty, które dzisiaj prezentujemy w MCK, za jakiś czas znajdą się w muzealnych kolekcjach. Na razie na ich przykładzie możemy prześledzić, jak pamięć osobista przeplata się ze zbiorową i jednocześnie zastanowić się nad alternatywnymi formami gromadzenia i przechowywania dziedzictwa.

Alternatywne muzea nieformalna dyskusja w gronie twórców, entuzjastów, badaczy i krytyków alternatywnych modeli muzeów. Czy muzeum musi wyglądać tak, jak do tego przywykliśmy? Obecnie obserwujemy dynamiczne przemiany przestrzeni muzealnej. Zmienia się ekspozycja, odchodząc od tradycyjnych form pokazywania dzieł sztuki w kierunku eksperymentów z multimediami. Zmienia się też podejście do widza, który często staje się współtwórcą wystawy. Sama przestrzeń muzealna rozszerza się i przechodzi np. do sfery wirtualnej. Internetowe projekty łączące w sobie różne muzea pozwalają nie tylko swobodnie poruszać się między tematami, ale także tworzyć własne, spersonalizowane kolekcje.

Podczas dyskusji w MCK padną pytania o to, w którą stronę rozwijać się będą nowe koncepcje muzealnicze? Jakie są alternatywne funkcje eksponowania sztuki i historii? Jak można przeformułować pracę z widzem, aby kształtować odpowiedzialnego odbiorcę.

Tworzę własne muzeum – warsztaty plastyczne dla dzieci – dzieci będą miały możliwość wcielić się w osoby tworzące na co dzień instytucję muzealną. Wcielą się w artystów i stworzą dzieła sztuki – podstawę działania muzeum, następnie kuratorów odpowiedzialnych za merytoryczny kształt wystawy, aranżerów, którzy przygotują wizualną stronę wystawy oraz PR-owców, którzy zadbają o promocję wydarzenia. Wszystko po to, aby zbudować jednodniowe, dziecięce muzeum, zarządzane według profesjonalnych, rzeczywistych reguł.

Warsztaty odbędą się w średniowiecznych piwnicach MCK.
Zapisy: warsztaty@mck.krakow.pl
Ilość miejsc ograniczona (25 dzieci)
Zajęcia dla dzieci od lat 4

Jednodniowe muzeum – dzień otwarty wystawy Pamięć. Rejestry i terytoria
Dzień otwarty odbędzie się 2 marca 2014 roku od godziny 10.00 do 18.00
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Dodaj komentarz