• 2014-02-28

Fotografia Dzikiej Przyrody 2013 trafia do Szczecina

Od 6 marca w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie będzie można oglądać wystawę pt. Fotografia Dzikiej Przyrody 2013.

Towarzysze podróży, C. Douglas Seifert (USA), Wildlife Photographer of the Year 2013. Muzeum Narodowe w Szczecinie 6-30.03.2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Towarzysze podróży, C. Douglas Seifert (USA), Wildlife Photographer of the Year 2013. Muzeum Narodowe w Szczecinie 6-30.03.2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawę Fotografia Dzikiej Przyrody 2013 tworzą zwycięskie prace konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2013, organizowanego przez dwie brytyjskie instytucje BBC Wildlife Magazine oraz Muzeum Historii Naturalnej w Londynie szczycące się swoimi działaniami na rzecz ochrony środowiska naturalnego i edukacji w zakresie bioróżnorodności życia na Ziemi.

Konkurs odbywa się corocznie od 1965 roku i jest obecnie największym oraz najbardziej prestiżowym przedsięwzięciem z zakresu fotografii przyrody. Tegoroczna edycja obejmowała kilkanaście kategorii: podwodne światy, portrety zwierząt, dzika przyroda w środowisku miejskim, królestwo roślin czy przyroda w technice monochromatycznej oraz inne. Zostały przyznane również nagrody specjalne. Zwycięskie prace wyselekcjonowane zostały spośród prawie 43 tysięcy fotogramów, wykonanych przez ponad 4 tysiące autorów z 96 krajów. Wśród nagrodzonych zdjęć znajdują się dwie fotografie z Polski: Oko rapuchy Łukasza Bożyckiego z Warszawy, który otrzymał wyróżnienie w kategorii portrety zwierząt oraz Ostatni blask światła Mateusza Piesiaka z Wrocławia nagrodzony w kategorii wiekowej 15–17 lat. W Szczecinie zobaczymy około 100 zdjęć oraz film zrealizowany przez BBC Worldwide.

W konkursie mogą brać udział zarówno osoby zajmujące się fotografią zawodowo, jak i amatorsko. Od niedawna funkcjonuje też specjalna edycja Fotografii Dzikiej Przyrody dla dzieci i młodzieży w trzech kategoriach wiekowych. Autorzy konkursu bardzo często podkreślają, że aby uchwycić najbardziej niezwykłe chwile, nie musimy posiadać drogiego sprzętu ani daleko podróżować. Piękno jest wokół nas! Wystarczy odrobina talentu, wiedzy, cierpliwości, a często również przypadku i szczęścia, aby uwiecznić na fotografii ulotne momenty niewidoczne na co dzień. Organizatorem tournée wystawy po Polsce jest Agencja Zegart. Ekspozycja w 2014 roku pokazywana będzie w 12 miastach, między innymi w Warszawie, Wrocławiu, Bytomiu, Sopocie, Toruniu i Bielsku-Białej.

Kuratorzy: Krystyna Milewska (Muzeum Narodowe w Szczecinie), Dorota Obalek (Muzeum Narodowe w Szczecinie), Jerzy Zegarliński (Agencja Zegart)
Organizatorzy konkursu: Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, BBC Wildlife Magazine
Organizator tournée:
Agencja Zegart
Organizator wystawy:
Muzeum Narodowe w Szczecinie

Fotografia Dzikiej Przyrody 2013
Wernisaż: 6 marca 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 30 marca 2014 roku
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie
ul. Wały Chrobrego 3
Szczecin

Dodaj komentarz