• 2014-02-28

Zremasterowany Czesław Niemen

Polskie Nagrania inaugurują wydanie serii zremasterowanych i odrestaurowanych albumów Czesława Niemena. 27 lutego ukazało się wydawnictwo Dziwny jest ten świat – pierwszy album długogrający Czesława Niemena i zespołu Akwarele, nagrany w 1967 roku.

„Dziwny jest ten świat", Czesław Niemen (źródło: mat. prasowe)

„Dziwny jest ten świat", Czesław Niemen (źródło: mat. prasowe)

Dziwny jest ten świat to wielki hit i perła ze skarbca polskiej muzyki rozrywkowej oraz pierwszy w historii polskiej fonografii album uhonorowany złotą płytą (w 1968 roku). Wydawnictwo będzie dostępne w wersji CD oraz analogowej. Obydwie edycje zachowują oryginalną szatę graficzną, zaprojektowaną przez K. Tarkowską i W. Pawelca. Dodatkowo płyta CD opatrzona jest bogatą, dwujęzyczną książeczką z tekstem Piotra Chlebowskiego i zdjęciami Władysława Pawelca z okresu powstania płyty. Album przygotowywano we współpracy z Fundacją im. Czesława Niemena a odrestaurowaniem nagrań zajęła się córka Czesława Niemena, Eleonora Atalay. Remastering z zachowaniem ducha i natury oryginalnego brzmienia z lat sześćdziesiątych zrobił reżyser Jacek Gawłowski.

Oto wypowiedź reżysera na temat pracy nad dźwiękiem:

Zadanie, jakie powierzyły mi Polskie Nagrania, to remastering dyskografii Czesława Niemena. W skład tych działań wchodzą: 1. Transfer materiału z oryginalnych taśm analogowych przy użyciu wysokiej klasy konwerterów AD w wysokiej częstotliwości próbkowania. 2. Czynności związane z odrestaurowaniem starych nagrań czyli odszumienie i usunięcie trzasków pochodzących z taśmy analogowej. 3 .Mastering audio czyli poprawa jakości tych nagrań i dostosowanie ich do dzisiejszych standardów z zachowaniem ducha i natury oryginalnego brzmienia z lat sześćdziesiątych. Odrestaurowaniem zajęła się córka Czesława Niemena Eleonora, która te czynności wykonuje z niesamowitą pieczołowitością, precyzją i w porozumieniu ze mną. Obróbką brzmienia i transferem zająłem się ja. Staram się, aby nagrania te po remasteringu były najbliższe temu co w latach sześćdziesiątych Polskie Nagrania wydały na płytach winylowych i do czego pokolenia słuchaczy się przyzwyczaiły. Mam nadzieję, że te wydawnictwa pozostaną najlepszą możliwie dokumentacją twórczości wyjątkowego artysty przeniesioną jak przeze wehikuł czasu w XXI wiek.

Dodaj komentarz