• 2014-02-27

Serial polityczny w teatrze – nowa premiera duetu Strzępka – Demirski

Już 14 marca premiera najnowszego spektaklu niepokornego duetu Strzępka – Demirski pt. Don’t mess with Jesus. Będzie to pierwszy z czterech odcinków serialu teatralnego pt. Klątwa, czyli odcinki z czasu beznadziei.

„Klątwa, czyli odcinki z czasu beznadziei", plakat (źródło: mat. prasowe)

„Klątwa, czyli odcinki z czasu beznadziei", plakat (źródło: mat. prasowe)

Od najnowszego cyklu duetu Strzępka – Demirski można spodziewać się kolejnego odautorskiego komentarza do aktualnych wydarzeń politycznych i społecznych, którego ostrze tym razem dosięgnie ludzi władzy: polityków, media.

Klątwa, czyli odcinki z czasu beznadziei to pierwszy serial teatralny Strzępki i Demirskiego. Twórcy wybrali tę formę, uznając, że rozbudowana, podzielona na odcinki opowieść lepiej oddaje pulsującą i zmieniającą się codzienność, szczególnie w burzliwych, pod względem politycznym i społecznym, czasach. W czteroodcinkowym przedstawieniu znajdą się także odniesienia do poetyki seriali amerykańskich, ale i nawiązania do konwencji konkretnych tytułów, które z pewnością będą ucztą dla fanów serii House of Cards czy American Horror Story.

Utrzymane w konwencji political fiction i horroru przedstawienie pomyślane jest jako wielowątkowa opowieść demontująca mechanizmy rządzące historią. Pierwszy odcinek serii zatytułowany Don’t mess with Jesus pokazuje społeczeństwo, które straciwszy zaufanie do polityków i władzy zaczyna wierzyć w znaki i przepowiednie. W tym nietypowym spektaklu, artyści starają się zbudować obraz społeczeństwa, które zaczyna poważnie wątpić w sens i cel swojego istnienia. Społeczeństwa uwikłanego w sieć bezsensownych gier i daremnie szukającego wyzwolenia z klinczu podziałów i opozycji. By przeprowadzić ten eksperyment i zbadać mechanizmy rządzące kreowaniem się politycznej świadomości, artyści wprowadzają ten prowizoryczny model społeczeństwa w stan kryzysu.

„Klątwa, czyli odcinki z czasu beznadziei" (źródło: mat. prasowe)

„Klątwa, czyli odcinki z czasu beznadziei" (źródło: mat. prasowe)

Klątwa, czyli odcinki z czasu beznadziei

E01: Don’t mess with Jesus

reżyseria: Monika Strzępka
dramaturgia: Paweł Demirski
scenografia i kostiumy: Michał Korchowiec
muzyka: Jan Suświłło
wideo: Tomasz Michalczewski

obsada:
Klara Bielawka
Krzysztof Dracz
Dobromir Dymecki
Anna Kłos-Kleszczewska
Radomir Rospondek
Alona Szostak
Paweł Tomaszewski

Premiera serialu:
14 marca 2014 roku – Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie
19 marca 2014 roku – Teatr Imka w Warszawie

Dodaj komentarz