Książka dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu

Od 28 lutego do 2 marca będą miały miejsce XIII Poznańskie Spotkania Targowe Książka dla Dzieci i Młodzieży. Ta edycja targów dedykowana jest Kornelowi Makuszyńskiemu, wybitnemu polskiemu pisarzowi, którego 130. rocznica urodzin przypadła na dzień 9 stycznia.

„Książka dla Dzieci i Młodzieży” – logo (źródło: materiały prasowe)

„Książka dla Dzieci i Młodzieży” – logo (źródło: materiały prasowe)

Głównym przesłaniem Poznańskich Spotkań Targowych – Książka dla Dzieci i Młodzieży jest promocja książek i czytelnictwa wśród najmłodszych i dorastających, uświadomienie, jak ważna jest obecność dobrych i mądrych lektur w codziennym życiu rodzinnym. Adresatami targów są przede wszystkim dzieci, młodzież i ich rodziny. To także ważne miejsce spotkań pisarzy, tłumaczy, ilustratorów, wydawców, księgarzy, bibliotekarzy, środowisk naukowych, a także prezentacji dokonań edytorskich oraz dyskusji merytorycznych i warsztatowych.

Na tegorocznych targach swoją ofertę przedstawi ponad 50 wystawców. Wśród nich będą przede wszystkim polskie wydawnictwa specjalizujące się w publikacjach dla dzieci i młodzieży, między innymi Wydawnictwo Dwie Siostry, Zakamarki, Nasza Księgarnia, Media Rodzina, Literatura, Publicat, a także instytucje kulturalne, jak np. Centrum Sztuki Dziecka. Publikacje skierowane do młodego czytelnika prezentowane będą także na stoiskach miast partnerskich Poznania: Brna (Czechy), Györ (Węgry) i Hannoveru (Niemcy).

Podczas uroczystego otwarcia targów po raz dziesiąty wręczone zostaną dwie Statuetki Pegazika. Przyznawane są co roku w dwóch kategoriach: Twórca oraz Przyjaciel książki dla dzieci wybitnym twórcom i osobom lub instytucjom szczególnie zasłużonym dla literatury dziecięcej i czytelnictwa. Tę honorową nagrodę, cieszącą się dużym prestiżem, otrzymują w tym roku: Krystyna Miłobędzka – poetka o istotnym dla teatru dziecięcego dorobku dramaturgicznym oraz Ewa Dorota Gruda – literaturoznawca i krytyk, kierująca Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie.

Książki dla dzieci tworzy się i wydaje najpiękniej. Słowo i obraz pełnią w nich równie ważną rolę. Stąd ilustracje w książkach dla dzieci mają wyjątkowe znaczenie. To one pobudzają wyobraźnię małego odbiorcy. Tradycją Targów Książka dla Dzieci i Młodzieży stały się prezentacje sztuki ilustracji i grafiki książkowej. Dwa stałe cykle wystaw ilustratorskich tych targów to Salon Ilustratorów i Mistrzowie Ilustracji . Zadaniem Salonu jest prezentacja i promocja przede wszystkim polskich twórców ilustracji i grafiki, zwłaszcza młodego pokolenia, oraz umożliwienie im bezpośredniego kontaktu ze środowiskiem wydawców. W tym roku weźmie w nim udział 31 artystów. Gośćmi Salonu będą między innymi Laura Aldofredi i mistrz Bohdan Butenko ze swoimi tegorocznymi nowościami. Z kolei wystawa Mistrz Ilustracji pozwoli przyjrzeć się bliżej twórczości poznańskiej plastyczki i wydawcy Elżbiety Krygowskiej-Butlewskiej. Zobaczymy jej ilustracje, grafikę, szkice i rysunki, także te satyryczne. Zobaczymy też dwie wystawy poświęcone nagrodom IBBY za rok 2013, jak co roku – Polskiej Sekcji IBBY oraz po raz pierwszy wystawę Czeskiej Sekcji IBBY Złota Wstążka z Brna. Wydawnictwo Media Rodzina zaprezentuje wystawę ilustracji do Pinokia, Wyspy Skarbów i Czerwonego Kapturka w wielkim mieście włoskiego artysty Roberto Innocentiego. Odbędą się też wystawy: Wszystko jest dziecko poświęcona Krystynie Miłobędzkiej oraz Literackie wybryki pana Kornela wystawa książek z bibliofilskich zbiorów Jolanty i Mariana Piaseckich i ich przyjaciół. Z kolei na wystawie Impresje – Odczuć, Zrozumieć, Zobaczyć podziwiać będzie można prace uczniów z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach zainspirowane poezją Krystyny Miłobędzkiej.

Cechą wyróżniającą Targi Książka dla Dzieci i Młodzieży jest starannie dobrany program wydarzeń merytorycznych. Tegoroczny program wydarzeń uwzględnia 130. rocznicę urodzin Kornela Makuszyńskiego O jednym takim co ukradł słońce rozmawiać będą prof. Grzegorz Leszczyński i pisarka Anna Czerwińska-Rydel, a teksty Makuszyńskiego przeczyta aktor Teatru Polskiego Sylwester Woroniecki. 27 lutego w Pałacu Działyńskich odbędzie się Czwartek Literacki przygotowany przez Bibliotekę Kórnicką i PTWK. W CK Zamek od 28 lutego do 2 marca wyświetlane będą filmy fabularne i animowane oparte na twórczości Makuszyńskiego. Na Targach odbędzie się panel dyskusyjny Dziecko i teatr w poetyckim świecie Krystyny Miłobędzkiej, którego uczestnikami będą: Jaroslaw Borowiec, Piotr Śliwińśki, Piotr Bogalecki, Marta Karasińska, Jerzy Moszkowicz. Kolejną propozycją jest panel Sztuka przekładu – literatura dziecięca z udziałem Elizy Pieciul-Karmińskiej, Bogusławy Sochańskiej, Katarzyny Skalskiej i Zofii Beszczyńskiej. W ramach cyklu Porozmawiajmy o ilustracji, jej funkcjach, roli i nowych wyzwaniach rozmawiać będą: Iwona Chmielewska, Elżbieta Krygowska-Butlewska, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Bohdan Butenko i Ewa Gruda.

XIII Poznańskie Spotkania Targowe
Książka dla Dzieci i Młodzieży
Od 28 lutego do 2 marca 2014
Poznań

Dodaj komentarz