• 2014-02-27

Koncerty Pospieszalski/ TőRők/ Mucha/ Andrzejewski

Międzynarodowy kwartet, który tworzy świeża krew sceny improwizowanej z Krakowa, Pragi i Berlina – Marek Pospieszalski, Oskar Tőrok, Max Mucha oraz Max Andrzejewski, w lutym i marcu wystąpi na koncertach w Bydgoszczy, Warszawie i Krakowie.

Trasa Pospieszalski/ TőRők/ Mucha/ Andrzejewski, plakat (źródło: mat. prasowe)

Trasa Pospieszalski/ TőRők/ Mucha/ Andrzejewski, plakat (źródło: mat. prasowe)

Instrumentarium zespołu przywołuje oczywiste skojarzenia z historycznymi kwartetami Alberta Aylera czy Ornette Coleman’a, i choć muzyka rzeczywiście odnosi się z dużym szacunkiem do tradycji, to czerpie niemniej z dokonań europejskiej awangardy czy muzyki elektronicznej, a w rozśpiewanych partiach saksofonu i trąbki pobrzmiewają też echa odpustowych orkiestr dętych. To, co jednak słychać w muzyce kwartetu najbardziej, to zwyczajna radość z kolektywnej improwizacji.

Po trasie koncertowej zespół udaje się do studia, aby zarejestrować materiał na debiutancką płytę.

Marek Pospieszalski – saksofonista, klarnecista. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Od najmłodszych lat zafascynowany awangardą jazzową, muzyką improwizowaną oraz nowymi brzmieniami, otwarty na wszelkie muzyczne gatunki. Udziela się, współpracuje bądź współpracował z: eMPe3 Mateo Pospieszalski Project, Wojtek Mazolewski Quintet, Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band, Marco Eneidim, Dennisem Gonzalezem, Yealls At Eeals, YeShe Graal, Yanina Free Wave, Piotr Damasiewicz Power of the horns, Kazimierzem Jonkiszem, Januszem Stefanskim, Pawłem Jarzębskim, Maciejem Obarą, Jerzym Mazzollem Rafałem Mazurem, Krzysztofem Knittlem, Igorem BOXX (SKALPEL), Tomaszem Sroczyńskim, Qbą Janickim, Bartłomiejem Chmarą, Fisz/Emade, Peja, Zakopower

Oskar Tőrők – trębacz, urodził się w 1980 w Humenne (Svk). Jest Absolwentem Instytutu Jazzu w Katowicach. Po studiach w Klasycznym Konserwatorium w Koszycach i Bratysławie, przeniósł się do Pragi, gdzie studiował w Jaroslav Jezek Konserwatorium Muzycznym. Brał udział w wielu różnych projektach, począwszy od muzyki tanecznej po bebop. NUO, Vertigo Quintet, MUFF, Dj Niebieski, Jaromir Honzak, Alan Vitous, Miriam Bayle, Ondrej Stveracek Kwintet, Zuzana Dumkova Band, Pavel Fajt, Bucinatores Tentet, Musica Vizita Karel Ruzicka, Martin Zbrożek, Wojtek Mazolewski Quintet, Iva Bittova, Leszek Możdżer. Oprócz gry na trąbce, Oskar jest również pianistą i kompozytorem. Płyty z jego udziałem: Vertigo Quintet – Vertigo Quintet (Amplión Records, 2005) Vertigo Quintet – Live U Staré Paní (Amplión Records, 2006) NUO – Multimusic Minibigband (Arta 2HP, 2004) Triny – Aven (Indies Records, 2006) Jan Burian – Dívčí Válka (Indies Records, 2006) Tara Fuki – Auris (Indies Records, 2007).

Maksymilian Mucha – kontrabasista urodzony w Częstochowie, absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach obecnie mieszkający w Berlinie, gdzie kształci się pod okiem Grega Cohena w Jazz Institut Berlin. Aktywny na polskiej scenie jazzowej, wspołpracuje przede wszystkim z Dominikiem Wanią, Adamem Pierończykiem, Piotrem Damasiewiczem i Kubą Płuzkiem. Miał również okazje grać z takimi nazwiskami sceny europejskiej czy amerykańskiej, jak Gary Thomas, Stephen Riley, Nelson Veras, David Doruzka. Występował na wielu europejskich festiwalach, m.in. Jazzfest Berlin, Moers Festival, Warsaw Summer Jazz Days.

Max Andrzejewski – 27 letni perkusista, improwizator i kompozytor, ze swoją energetyczną twórczością oscylującą między współczesnym jazzem a muzyką improwizowaną koncertował w całych Niemczech i na świecie, oraz pojawił się na wielu albumach takich wytwórni jak Traumton, Pirouet, Wizmar, Unit czy Jazzhaus. W 2009 roku przeniósł się z Koloni do Berlina, aby w 2011 ukończyć studia w Jazzinstitut Berlin pod okiem Johna Hollenbecka. W dniu dzisiejszym jest integralną częścią Berlińskiej sceny free jazzowej. Jego zespół HŪTTE wygrał najbardziej prestiżową w środowisku jazzowym nagrodę w Niemczech The Neuer Deuscher Jazzpreis 2013, dodatkowo Max został uhonorowany nagrodą solową. Nowy album HŪTTE z udziałem chóru został właśnie nagrany i ukaże się wiosną 2014 roku. Andrzejewski ma na swoim koncie współpracę z takimi muzykami jak: Henrik Walsdorff, Jan Roder, Kalle Kalima, Greg Cohen, Johannes Schleiermacher, Andreas Lang, Tobias Hoffmann, Matthias Müller, Antonio Borghini, Elias Stemeseder, Gerhard Gschlößl, Wanja Slavin, Philipp Gropper, Antonis Anissegos, Mike Majkowski, Clayton Thomas, oraz jest członkiem zespołu Expressway Sketches, którego drugi album o nazwie BLING z energetycznymi kompozycjami ukazał się jesienią 2012. Max nagrywał w WDR, BR i RBB. W 2010 roku z zespołem z Koloni EBENE NULL wygrał konkurs Convento Jazzpreis.

Marek Pospieszalski – saksofon
Oskar Török (SK) – trąbka
Max Mucha – kontrabas
Max Andrzejewski (DE) – perkusja

Koncerty:
Berlin – 26 lutego 2014 r., Salon Tippel
Bydgoszcz – 27 lutego 2014 r., Mózg
Warszawa – 1 marca 2014 r., Nie Zawsze Musi Być Chaos
Kraków – 2 marca 2014 r., Piękny Pies

Dodaj komentarz