Maria Poprzęcka o Uczcie bogiń w Tarnowie

6 marca w tarnowskim BWA prof. Maria Poprzęcka poprowadzi wykład pt. Uczta bogiń. Kobiety, sztuka i życie będący prezentacją życia i twórczości wybranych artystek, nawiązaniem do książki Uczta bogiń.

Maria Poprzęcka, „Uczta Bogiń”, okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maria Poprzęcka, „Uczta Bogiń”, okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

W czasie spotkania odbędzie się również promocja dwóch innych książek – katalogu wystawy Róża jest różą zawierającego wywiad z prof. Poprzęcką oraz książki o obrazach Poli Dwurnik Dziewczyna na płótnie (również z tekstem prof. Poprzęckiej).

Maria Poprzęcka o książce Uczta bogiń:

Uczta bogiń to kameralne spotkanie dwunastu artystek. Zestawienie to mój całkowicie osobisty wybór. Nie ma tu jednego kryterium. Przeciwnie – urzekała mnie odmienność ich losów i sztuki. Niektóre budzą podziw – dla talentu, osiągnięć artystycznych i życiowych, także urody, inne zdają się wręcz niezbyt sympatyczne – wykorzystują swoją kobiecość, są nawet wyrachowane. Wszystkie walczyły z przeciwnościami losu. No i tworzyły sztukę.

Prof. dr hab. Maria Poprzęcka – wybitna historyk, krytyk sztuki, eseistka. Profesor zwyczajny na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej ostatniej książce Uczta bogiń. Kobiety, sztuka i życie (wyd. Agora SA 2012) opisała życie i twórczość 12 wybranych przez siebie artystek. Mieszka w Warszawie.

Prof. Maria Poprzęcka, Uczta bogiń. Kobiety, sztuka i życie
Wykład odbędzie się 6 marca 2014 roku, godz. 13.00
BWA w Tarnowie
ul. Słowackiego 1
Tarnów

Dodaj komentarz