• 2014-02-27

Katarzyna Karpowicz w drodze do Budapesztu

Od 22 marca w Galerii Sztuki Platon we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę prac Katarzyny Karpowicz pt. W drodze. Ekspozycja przedstawia obrazy inspirowane podróżami malarki oraz jej przeprowadzką do Budapesztu.

Katarzyna Karpowicz, „Cukrászda”, olej na płótnie, 81x65cm, 2014 (źródło: materiały prasowe organiztora)

Katarzyna Karpowicz, „Cukrászda”, olej na płótnie, 81x65cm, 2014 (źródło: materiały prasowe organiztora)

(…) Katarzyna Karpowicz namalowała swój wewnętrzny obraz Budapesztu. Cykl spacerów po mieście oddaje niezwykle osobiste spojrzenie na świat. Artystka zatrzymuje na obrazach cenne chwile: drogę męża do pracy ulicą Gul Baba, wspólne Nocne rozmowy, spacery w poszukiwaniu inspiracji. Wciśnięte w tkankę miejską ulice ciągną się w nieskończoność. Nie wiemy dokąd prowadzą, ani gdzie zmierzają mieszkańcy miasta. Czujemy jednak ich tętno i rytm, w którym się poruszają. Bywa, że zaglądamy nieco głębiej. Katarzyna Karpowicz maluje swoje własne doświadczenia: zabawę podczas corocznego karnawału, spacery po lesie, spokojne popołudnie przy książce w kawiarni.

Artystka z każdym dniem porusza się o krok dalej, zaczyna utożsamiać z nowym miejscem, jego kulturą i mieszkańcami. Już nie błądzi, nie potrzebuje mapy ani wskazówek. Sama wyznacza sobie codzienną trasę spaceru, tak jak obraz, który namaluje – powstaje pod wpływem chwili. Teraz to malarstwo prowadzi Katarzynę za rękę.

Owocem owej drogi jest wystawa we wrocławskiej Galerii Platon. Katarzyna Karpowicz pokaże cykl obrazów, których głównym motywem jest spacer. Nie są to główne ulice Budapesztu, ani słynne szlaki wytyczane przez przewodników. To własna, osobista droga – artysty, pełna zakrętów, rozwidleń i ślepych uliczek. Raz pełna ludzi, innym razem zupełnie pusta. I tylko jeden element w niej się powtarza – nieskończoność. (…)

Magdalena Linke

Katarzyna Karpowicz zajmuje się malarstwem przedstawiającym, a jej prace tworzą cykle inspirowane osobistymi przeżyciami, subiektywnymi obserwacjami rzeczywistości oraz snami i wymyślonymi historiami, które w symboliczny sposób łączą się z życiem malarki. Artystka jest laureatką wielu prestiżowych nagród, między innymi Nagrody Prezesa Klubu Malarzy Związku Polskich Artystów Plastyków w Krakowie. Zajęła również XIII miejsce w Kompasie Sztuki wśród młodych artystów do 35. roku życia oraz otrzymała wyróżnienie honorowe w konkursie malarskim fundacji im. E. Eibischa, zajmującej się promocją wybitnych młodych malarzy.

Katarzyna Karpowicz, W drodze
Wernisaż: 22 marca 2014 roku
Galeria Sztuki Platon
ul. Krupnicza 13
Wrocław

Dodaj komentarz