• 2014-02-26

Ola Kozioł z domowymi porządkami w Słupsku

Od 7 marca w Baszcie Czarownic w Słupsku będzie można oglądać wystawę prac Oli Kozioł pt. Sprzątanie domu.

Ola Kozioł, „Sprzątanie domu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ola Kozioł, „Sprzątanie domu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ola Kozioł urodzona w 1983 roku w Skierniewicach. W 2009 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom uzyskała na Wydziale Grafiki i Malarstwa łódzkiej ASP w pracowni malarstwa prof. Piotra Stachlewskiego, gdzie dziś pracuje na stanowisku asystenta.

Ola Kozioł była wielokrotną uczestniczną Ogólnopolskiego Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko organizowanego od lat przez Bałtycką Galerię Sztuki Współczesnej w Słupsku. Założeniem festiwalu jest promocja młodych, poszukujących artystów, którym BGSW chce dać możliwość konfrontacji z innymi artystami, krytykami sztuki oraz szeroką publicznością.

Ola Kozioł zajmuje się malarstwem, instalacją, wideo i performance, jednak tym, co stanowi o swoistości jej twórczości jest łączenie z tymi tradycyjnie używanymi w sztukach wizualnych metodami techniki białego głosu, czyli śpiewu na otwartym gardle. Jest on często nazywany śpiewokrzykiem – melodię wydobywa się właśnie za jego pośrednictwem. Ten rodzaj śpiewu archaicznego typowy dla muzyki ludowej jest charakterystyczny dla Europy Wschodniej: Polski, Ukrainy, Białorusi, Rosji i Bułgarii. Przenikliwy głos był jakby stworzony do niesienia się wśród otwartych przestrzeni lub zdolny w sytuacjach społecznych przebijać się przez gwar zatłoczonych pomieszczeń. Ola Kozioł jest członkiem kultywującej te tradycje grupy śpiewu tradycyjnego Miejskie Darcie Pierza, a także Wielkiego Chóru Chorei.

Ola Kozioł, Sprzątanie domu
Wernisaż: 7 marca 2014 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 5 kwietnia 2014 toku
Baszta Czarownic
ul. Francesco Nullo 8
Słupsk

Dodaj komentarz