• 2014-02-26

Mundial. Gra o wszystko

Od 23 maja na ekranach kin będzie można oglądać dokument Mundial. Gra o wszystko Michała Bielawskiego.

„Mundial. Gra o wszystko”, reż. Michał Bielawski (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Mundial. Gra o wszystko”, reż. Michał Bielawski (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Mistrzostwa España ’82 były ostatnim sukcesem reprezentacji Polski na piłkarskich mistrzostwach świata. Cała Polska oglądała wspaniałe bramki Bońka i Smolarka, popis umiejętności Laty, Kupcewicza i Buncola, widowiskowe parady Młynarczyka. Na chwilę zapomniano, że tłem sportowego spektaklu są surowe prawa stanu wojennego, cenzura, wojsko na ulicach, więzienia zapełnione opozycjonistami. Występ piłkarzy był tak udany, że nazwano go najpiękniejszym serialem stanu wojennego.

Mundial. Gra o wszystko to dokumentalna opowieść o sporcie i polityce w warunkach stanu wojennego. Grę piłkarzy śledzą internowani działacze zdelegalizowanej Solidarności, dziennikarze sportowi i cenzorzy, wycinający z telewizyjnych transmisji wszelkie przejawy istnienia opozycji. Występ w Hiszpanii poznajemy też z perspektywy zawodników, usiłujących sprostać nie tylko swoim ambicjom, ale też unieść ciężar oczekiwań kibiców i reżimowej propagandy.

Mundial. Gra o wszystko to połączenie unikalnych archiwaliów Telewizji Polskiej, Kronik Filmowych, materiałów FIFA, fotografii z obozu w Białołęce animowanych w technice 3D, rysunków oraz wywiadów z piłkarzami, komentatorami sportowymi i internowanymi w Białołęce.

Mundial. Gra o wszystko
Reżyseria: Michał Bielawski
W kinach od 23 maja 2014 r.

Dodaj komentarz