• 2014-02-26

Lubiewo gościnnie w Szwajcarii

W dniach od 27 lutego do 1 marca 2014 roku Teatr Nowy z Krakowa zaprezentuje na deskach Schlachthaus Theater w Berno (Szwajcaria) wielokrotnie nagradzany spektakl Lubiewo na podstawie powieści Michała Witkowskiego, w reżyserii Piotra Siekluckiego.

„Lubiewo", fot. James Howard (źródło: mat. prasowe)

„Lubiewo", fot. James Howard (źródło: mat. prasowe)

Spektakl w Teatrze Schlachthaus zostanie zaprezentowany trzykrotnie. Na 27 lutego została zaplanowana Szwajcarska premiera spektaklu. Kolejne spektakle odbędą się 28 lutego i 1 marca. Przedstawienia poprzedzi wprowadzenie reżysera spektaklu.

Lubiewo – to gorzka, smutna, a zarazem niezwykle ironiczna opowieść o parze starzejących się homoseksualistów, którzy utracili sens życia. Dwoje starych mężczyzn: Patrycja i Lukrecja nawiedza dziennikarz, który spisuje ich historię życia, nocnych podrywów, dziwnego świata polski PRL. Patrycja i Lukrecja prześcigają się w opisach tajemniczych gejowskich miejsc Wrocławia z lat 70. i 80. Ale przede wszystkim przechwalają się miłosnymi wyczynami z heteroseksualnymi mężczyznami. Te niezwykle barwne historie utrzymane są w nurcie nostalgii za dawnymi czasami seksu w toaletach i w parkach.

Starzejący się homoseksualiści: on – Patrycja i on-Lukrecja, którzy w latach swojej świetności polowały w parku na heteroseksualnych mężczyzn zostają zamknięte w swojej przeszłości w starym gomułkowskim bloku. Nieustannie toczą swe opowieści o AIDS, które zbierało pierwsze żniwo wśród ich przyjaciół, kiedy wolna Polska otworzyła swe granice, o seksualnych przygodach w parku, o rosyjskich żołnierzach stacjonujących w komunistycznej Polsce, o młodości i swym pierwszym „pedalskim” razie.

Prapremiera Lubiewa odbyła się 5 listopada 2011 roku w Teatrze Nowym w Krakowie. Spektakl otrzymał wiele nagród, m.in. Grand Prix na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy w 2012 roku.

Lubiewo w Teatrze Schlachthaus
Berno, Szwajcaria

Dodaj komentarz