• 2014-02-26

Koncert Akademicki we Floriance

1 marca 2014 roku o godz. 18:00 w Auli Florianka, przy ul. Basztowej 8 w Krakowie wystąpią znani krakowskiej publiczności artyści, pedagodzy Akademii Muzycznej w Krakowie – Oriana Masternak, Beata Urbanek-Kalinowska, Sławomir Cierpik i Lech Napierała.

Koncert Akademicki we Floriance, plakat (źródło: mat. prasowe)

Koncert Akademicki we Floriance, plakat (źródło: mat. prasowe)

Wychodząc od klasyki Józefa Haydna – ojca muzyki kameralnej w formie, która jest nam dziś tak bliska – w koncercie zaprezentowane zostaną dzieła twórców, mających wielki wpływ na ukształtowanie nowego oblicza muzyki XX wieku.

Trio E-dur nr 44 (Hob. XV: 28), przedostatnie z tego gatunku w dorobku Haydna, jest niezwykle dojrzałym dziełem, stanowiącym doskonały kontekst dla prezentowanych w dalszej części koncertu utworów.

Sonata Le Lis Luciena Durosoir przybliży sylwetkę mało znanego w Polsce kompozytora, którego twórczość przypada na przełom XIX i XX wieku i stanowi swego rodzaju pomost łączący tradycje klasycyzmu z najnowszymi zdobyczami francuskiego impresjonizmu. Ten mało znany twórca był jednym z najwybitniejszych skrzypków francuskich, a także kompozytorem niezwykle oryginalnym, niepoddającym się modom i tendencjom panującym w muzyce na początku XX wieku.

Utworem wieńczącym muzyczne spotkanie we Floriance, będzie Trio Fortepianowe Andrzeja Panufnika. Kompozytor, którego 100 rocznicę urodzin obchodzona jest w tym roku w tym roku, pozostawił w swym dorobku wiele utworów zasługujących na miano arcydzieł. Jubileusz staje się okazją, by przywrócić pamięci melomanów bogactwo muzycznego języka jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów tworzących na emigracji.

Koncert Akademicki we Floriance:

Oriana Masternak – skrzypce
Beata Urbanek-Kalinowska – wiolonczela
Sławomir Cierpik – fortepian
Lech Napierała – fortepian

1 marca 2014 r., godz. 18.00
Studenci i uczniowie wstęp wolny za okazaniem legitymacji
ul. Basztowa 8, Aula Florianka
Kraków

Dodaj komentarz