• 2014-02-26

Illo, Macho i studenci – słowacki dizajn we Wrocławiu

6 marca o godz. 18.00 Galeria Szkła i Ceramiki – BWA Wrocław zaprasza na wystawę słowackiej szkoły dizajnu od 1989 roku.

„Illo, Macho i studenci” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Illo, Macho i studenci” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Słowacka szkoła dizajnu od 1989 roku znana jest z odważnych, eksperymentalnych projektów. Na zbiorowej wystawie w galerii Szkła i Ceramiki BWA Wrocław będzie można obejrzeć szkło profesorów i studentów z Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie, którzy zaprezentują najświeższe trendy projektowe oraz efekty swoich twórczych poszukiwań.

Tytuł Illo, Macho i studenci wydaje się mówić prawie wszystko o koncepcji ekspozycji. Jednak pozory mylą. Nie chodzi tu wyłącznie o prezentację dwóch mentorów i ich uczniów. Patryk Illo i Palo Macho to słowaccy dizajnerzy szkła i jednocześnie wykładowcy na katedrze projektowania szkła artystycznego w Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie, którzy mogą pochwalić się własną kuźnią talentów. Co ważne, chociaż razem współpracują, to prezentują różne podejścia przy projektowaniu. Jako mentorzy zaprosili do wspólnej wystawy swoich studentów, by pokazać nie tylko swoje obiekty, ale również to w jaki sposób ich uczniowie korzystają z różnych idei, technik oraz metod przy tworzeniu swojego stylu. Wystawa staje się zatem przestrzenią prezentacji, ale również zadaje pytania o kierunek i najnowsze trendy w dizajnie szkła.

Na ekspozycji można zobaczyć ponad 20 prac prezentujących słowacką szkołę. Ta szeroka prezentacja to szansa na zobaczenia wielu różnorodnych obiektów, zarówno w aspekcie techniki, jak i pola działania z samym materiałem. Efekty twórczych poszukiwań młodych adeptów są zaskakujące i wielowymiarowe, co podkreśla wartość ich autorskich kreacji. I co ważne, nie boją się eksperymentować i przekraczać dotychczasowe granice.

Patrik Illo (ur. 1973) – dizajner, artysta szklarz, projektant form przemysłowych. Jego zestawy szkła użytkowego charakteryzuje przemyślana forma i oszczędny wyraz artystyczny. W swoich twórczych poszukiwaniach często wykracza poza tradycyjne pole przypisane projektowaniu szkła, łącząc je z innymi materiałami, eksperymentując z kolorami, sposobami łączenia i traktowania struktury zewnętrznej.

Palo Macho (ur. 1965) – poeta, artysta malarz i szklarz, który te dwa media uczynił znakiem rozpoznawczym swojej twórczości. Tworzy wielkoformatowe kolaże, w których oprócz szkła używa farb i wydruków dodając swoje strukturalne interwencje. Szklane przedstawienia są przemyślanym, długo studiowanym sposobem na oddanie myśli, które przewijają się w jego wierszach, w jak najprostszej formule.

Illo, Macho i studenci 
6 marca – 19 kwietnia 2014 r.
Galeria Szkła i Ceramiki – BWA Wrocław, pl. Kościuszki 9/10
Wrocław

Dodaj komentarz